"/> زبان لزگی ، نود پلاس ، IQB یا مهاجرنیا کدامیک؟
حساب کاربری

لطفا از حروف a-z,A-Z,0-9 استفاده نمایید - حداقل 5 کاراکتر

حداقل 8 کاراکتر

زبان لزگی ، نود پلاس ، IQB یا مهاجرنیا کدامیک؟

این سوال برای بسیاری از مخاطبان آزمون زبان کارشناسی ارشد علوم پزشکی پیش آمده که کدام منابع برای موفقیت در درس زبان این آزمون تاثیرگذارتر هستند. درسنامه زبان ارشد علوم پزشکی بهتر است یا کتاب نود پلاس یا مهاجرنیا و یا آی کیو بی و…؟

با اینکه مرکز سنجش پزشکی وزارت بهداشت چند سالی است که همانند دروس تخصصی برای درس زبان نیز رفرنس اعلام می کند ولی تقریبا همه به این نتیجه رسیده اند که منابع معرفی شده صرفا برای آشنایی با فرمت سوالات است و آموزش چندان مفیدی در آن ها وجود ندارد. لذا اکثر شرکت کنندگان در کنکور ارشد پزشکی به سمت کتب آموزشی هم چون لزگی یا نود پلاس و…در بازار روی آورده اند که در سال های اخیر به خاطر بیشتر شدن کتاب هایی از این دست به همراه جزوات دیگر، گاهی باعث سردرگمی در انتخاب مخاطبین می شود.

حساسیت درس زبان ارشد پزشکی از آنجایی بالاتر رفت که مرکز سنجش وزارت بهداشت اعلام کرد که از سال ۹۸ حداقل درصد لازم برای قبولی در این آزمون کسب ۲۵ درصد است. بنابراین انتخاب منبع درست برای قبولی داوطلبان بسیار مهم است چون افراد حتی با کسب درصدهای بالا در دروس تخصصی اگر نتوانند درس زبان را ۲۵ درصد بزنند مردود خواهند شد!

بهترین منبع زبان ارشد وزارت بهداشت کدومه؟

اولین نکته ای را که به شما توصیه می کنیم این است که به هیچ وجه تمامی کتابها را تهیه نکنید چون باعث استرس بیشتر در شما شده و در نهایت به شما در کنکور ضربه می زند. اینکه یک فردی همزمان هم کتاب زبان امیر لزگی را تهیه کند و هم کتاب های مهاجرنیا و هم کتاب جعبه سیاه زبان ارشد علوم پزشکی، کار کاملا اشتباهی است.

در زیر ما به معرفی هر کتاب و ذکر نقطه قوت و نقطه ضعف هر کدام نموده ایم که می تواند با توجه به شرایط و علایق شما در انتخاب بهتر به شما کمک کند. قطعا کتاب های دیگر نیز برای درس زبان ارشد علوم پزشکی هستند ولی کتاب های زیر در بین داوطلبان بیشتر مورد بررسی قرار می گیرد.

کتاب درسنامه زبان ارشد علوم پزشکی امیر لزگی

کتاب درسنامه جامع زبان ارشد علوم پزشکی امیر لزگیکتاب زبان امیر لزگی برای کنکور ارشد یکی از قدیمی ترین کتاب ها در این زمینه است و بخاطر کامل بودن مهارت های آموزشی و ویرایش های متعدد در طی این سال ها می تواند به عنوان منبعی مطمئن برای کسب درصد خوب در درس زبان آزمون ارشد علوم پزشکی استفاده کرد.

نقطه ضعف کتاب زبان امیر لزگی این است که لغات ترجمه نشده اند و معانی بسیاری از متون در کتاب آورده نشده است. البته ناگفته نماند اگر ترجمه متون و لغات آورده می شد کتاب حجم بسیار بیشتری پیدا می کرد و ترسناک تر از قبل هم می شد! بله درست شنیدید ترسناک تر، مشکل اصلی این کتاب ۶۰۰ صفحه ای با سایز A4 حجم بالای آن است. بطوریکه اگر کسی بخواهد تمام این کتاب را مطالعه کند و روی آن مسلط شود زمان زیادی را در طول روز صرف می کند و برای دروس دیگر وقت کمتری خواهد داشت. ولی واقعا اگر کسی این کتاب رحلی را مسلط شود درصد خوبی را در کنکور ارشد وزارت بهداشت کسب خواهد کرد.

مشکل اصلی آنجاست که بسیاری از داوطلبان ازمون ارشد وزارت بهداشت یا شاغلند یا دانشجو و یا اینکه بسیاری از این داوطلبان علیرغم داشتن وقت آزاد کافی، حال خواندن کتاب های حجیم را ندارند :))

کتاب زبان رضا مهاجرنیا

بعد از کتاب زبان امیرلزگی، کتاب زبان رضا مهاجرنیا بصورت تک جلدی و با عنوان راهنمای جامع زبان ارشد علوم پزشکی در سال ۹۴ یا ۹۵ به چاپ رسید. مزیت این کتاب داشتن ترجمه برای متون انگلیسی بود و تا حد زیادی داوطلبان را راضی نگه می داشت. ولی مشکل از آنجایی شروع شد که این نویسنده و ناشر آن تصمیم گرفتند کتاب را دو جلدی و سال بعد سه جلدی کنند! جلد اول شامل مهارت ها، جلد دوم شامل سوالات کنکور و جلد سوم شامل پاسخ های تشریحی و تحلیل گزینه ها و هندبوک بود. یک کتابچه تکمیلی با عنوان هندبوک لغات زبان به منظور آموزش لغات و ریشه یابی کلمات در کنار کتاب های قبلی به چاپ رسید تا نقطه ضعف جلدهای قبلی پوشانده شود. البته نویسنده یک مجموعه فلاش کارت حاوی لغات که بیشتر از کتاب هندبوک استخراج شده بود ارائه کرد.

نقطه ضعف این کتاب حجم بالای کتاب ها در چند جلد و هزینه بالای آنهاست. بطوریکه ناشر انگار قصد داشته با چند جلدی کردن کتاب و اضافه کردن هندبوک و فلاش کارت درآمدزایی بیشتری داشته باشد. بهرحال مجموعه کتاب چند جلدی زبان مهاجرنیا برای کسانی که وقت کافی دارند و به گفته نویسنده این مجموعه، کسانیکه می توانند حداقل ۲ تا ۳ ساعت در هر روز برای خواندن زبان وقت بگذارند مناسب و ایده آل است.

کتاب زبان نود پلاس هادی یوزی

کتاب زبان انگلیسی مثبت نود یا همان نود پلاس کتابی در سایز کوچک پالتویی که در یک جلد تمامی لغات ضروری برای آزمون ارشد وزارت بهداشت را جمع آوری کرده و با یک زبان خودمانی و محاوره ای برای آموزش لغات و مترادف های آنها سعی کرده است از خشکی این بخش کم کند تا خستگی خواننده کمتر شود. نگارش کتاب به طریقی است که انگار خود استاد در کنار کلمات و گزینه ها در حال صحبت کردن و تشریح بیشتر است. سایز و حجم پایین این کتاب مشخصا از هوشمندی نویسنده است و نشان می دهد ایشان طبع مخاطبان را شناخته و کتابی را در حداقل صفحات و سایز جیبی به چاپ رسانده است.

نقطه ضعف کتاب نود پلاس یوزی تمرکز صرف بر روی بخش vocabulary است و روی متن ها و مهارت های درک مطلب، عمدا کار نشده است بطوریکه با خواندن آن می توان فقط روی ۲۰ سوال لغات حساب باز کرد و البته تا حدودی در فهمیدن لغات متون درک مطلب نیز کمک کننده است. اگر این کتاب بخش درک مطلب داشت ما نود پلاس را به تنهایی برای قبولی توصیه می کردیم.

البته اخیرا ناشر و نویسنده کتاب نود پلاس با توجه به استقبالی که از نود پلاس شد اعلام کردند که جلد دوم آن برای پاسخگویی حداقل نود درصدی بخش درک مطلب قرار است در آبان ۹۸ به چاپ برسد. گویا قرار است جلد دوم هم در همین حجم و در سایز پالتویی ارائه شود که اگر چنین شود مخاطبان زیادی را به سمت خود جذب خواهد کرد.

کتاب زبان IQB سارا شاهرضا

همانطور که از نام این کتاب پیداست و همانند سایر کتاب های IQB این کتاب تشکیل شده از سوالات سال های قبل به همراه پاسخ های تشریحی. هر چند در انتهای کتاب، یک بخش با نام کلمات مشابه و چند قسمتی برای یادگیری بهتر لغات آورده شده ولی شاید هدف نویسنده از نگارش کتاب آی کیو بی زبان آموزش کامل نبوده و هدف ایشان بیتشر پاسخدهی به سوالات همانند سایر کتاب های IQB از انتشارات دکتر خلیلی است.

نقطه ضعف این کتاب نداشتن بخش آموزش کافی هم برای مهارت ها و لغات و برای درک مطلب است. در این میان کسانیکه قصد یادگیری دارند و یا زبان آنها در سطح بسیار پایینی قرار دارد شاید نتوانند بهره کاملی از این کتاب ببرند. لذا به افراد با پایه انگلیسی ضعیف توصیه می کنیم قبل از مطالعه این کتاب یک کتاب آموزشی را جهت یاد گیری بهتر انتخاب کنند.

کتاب صفر تا صد زبان انگلیسی سنا

در پاراگراف قبل گفتیم افرادی که پایه ضعیفی دارند لازم است با یک کتاب آموزشی شروع کنند. کتاب ۰ تا ۱۰۰ زبان سنا یکی از کتاب هایی است که برای افراد ضعیف الزبان :)) ایده آل است. بطوریکه برای شروع هم در بخش لغات و هم در بخش درک مطلب می تواند به این افراد کمک کند.

نقطه ضعف این کتاب نداشتن تمرینات بیشتر برای بالا بردن درصد از ۵۰ درصد است که توصیه می کنیم که خوانندگان، کتاب جعبه سیاه زبان ارشد علوم پزشکی یا IQB (ترجیحا کتاب جعبه سیاه) را برای تمرین سوالات کنکور تهیه کنند تا درصد خود را بالای ۸۰ برسانند.

نتیجه گیری: بالاخره کدومو بدم؟ لیموشو بدم هولوشو بدم؟!

اگر قصد دارید فقط تست بزنید و پاسخ های تشریحی و تحلیلی را مطالعه کنید کتاب های جعبه سیاه زبان ارشد علوم پزشکی یا کتاب IQB برای شما مناسب تر است.

اگر پایه زبان ضعیفی دارید و زمان کافی تا کنکور دارید، اول کتاب صفرتاصد زبان سپس نود پلاس و جعبه سیاه (تست سنوات کنکور)برای شما کافی است.

اگر پایه زبان ضعیفی دارید ولی زمان زیادی برای شما تا کنکور باقی نمانده، برای آموزش فقط کتاب نود پلاس و برای تست فقط جعبه سیاه زبان ارشد علوم پزشکی

اگر پایه ضعیفی دارید و زمان کافی تا کنکور دارید و قصد دارید حداقل روزی ۳ ساعت زبان بخوانید ۳ جلد کتاب مهاجرنیا و فلاش کارت و هندبوک

اگر پایه مناسبی دارید و زمان کافی تا کنکور دارید: کتاب زبان امیر لزگی

دیدگاه کاربران 2 دیدگاه
  • حدیث السادات 21 اکتبر 2019 / 3:50 ب.ظ

    بنظرم برای لغت فقط کتاب زبان نود پلاس برای متن هم تست های کنکور ارشد علوم پزشکی چند سال اخیر و دیگر هیچ

  • رضا 24 ژانویه 2020 / 11:23 ق.ظ

    چه تحلیل منصفانه و بدردبخوری

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *