معرفی و مقایسه کتاب

روانشناسی هیلگارد چیست

روانشناسی هیلگارد چیست | کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد

روانشناسی هیلگارد چیست؟

کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد اولین کتابی است که به‌عنوان یک کتاب تخصصی مهم به دانشجویان روانشناسی معرفی می‌شود. در این کتاب در رابطه با ماهیت روانشناسی و فرآیندهای زیستی رشدی نظیر رشد روانی همچنین مبانی زیست شناختی روانشناسی صحبت می‌شود. هشیاری و ادراک و انواع فرآیندهای حسی، یادگیری، بخاطرآوردن و اندیشیدن شامل یادگیری و شرطی سازی، حافظه و زبان و اندیشه از دیگر مطالبی است که در این کتاب به آن‌ها پرداخته شده است.

انگیزه‌های بنیادی و هیجان و مهم‌تر از آن شخصیت و فردیت شامل تفاوت‌های فردی و شخصیت، فشار روانی و مقابله آن، آسیب شناسی روانی شامل روانشناسی نابهنجاری، انواع روش‌های درمانی و رفتارهای اجتماعی نیز از مطالبی هستند که در کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد به آن‌ها پرداخته شده است.

بطورکلی می‌توان کتاب زمینه روانشناسی اتکینسون و هیلگارد را یک کتاب کامل در زمینه روانشناسی دانست که روانشناسی را از ماهیت و مفهوم آن تا انواع آسیب‌های روانی و ناهنجاری‌های‌های روانی، روانشناسی رشد و شخصیت و رفتارهای اجتماعی و … مورد بررسی قرار می‌دهد. به‌عبارتی می‌توان این کتاب را دربرگیرنده تمام کتاب‌هایی نظیر آسیب شناسی روانی سلیگمن، روانشناسی رشد لورابرک و … دانست.

بطورکلی اغلب دانشجویان و کسانی که آشنایی اندکی با علم روانشناسی دارند روانشناسی هیلگارد را با کتاب هیلگارد یا همان کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد می‌شناسند؛ علت این امر این است که کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد در ایران علاوه بر رشته روانشناسی در رشته‌های دیگری مثل پزشکی و پرستارسپی نیز تدرس می‌شود، از این کتاب ترجمه‌ها و خلاصه‌های مختلفی وجود دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت اما آنچه روانشناسی هیلگارد خوانده می‌شود در حقیقت شاخه‌ای از روانشناسی مبتنی بر هیپنوتیزم است.

روانشناسی هیلگارد

ارنست هیلگارد یک روانشناس آمریکایی و استاد دانشگاده استنفورد بود؛ وی به دلیل تحقیقاتش درباره هیپنوتیزم، مخصوصا رابطه هیپنوتیزم و درد و استفاده از هیپنوتیزم برای کنترل درد، در دهه 50 میلادی معروف شد؛ او مقیاسی برای اندازه‌گیری میزان هیپنوتیزم پذیری افراد طراحی کرد. هیلگارد عقیده داشت که هیپنوتیزم، یک «حالت» مشخص و متمایز از هشیاری است او می‌گفت که هیپنوتیزم باعث می‌شود یک حالت منفصل یا «جدایی» در آگاهی به وجود آید.

امروزه هیپنوتیزم یکی از شاخه‌های روانشناسی محسوب می‌شود که در آن با استفاده از تلقین، شخص در حالت خاصی از هوشیاری قرار می‌گیرد و از طریق القای تلقینات به درمان بیماری میپردازد. روانشناسی هیلگارد را می‌توان آغاز این راه دانست. ارنست هیلگارد نویسنده سه کتاب مشهور با نام‌های شرطی سازی و یادگیری، نظریه‌های یادگیری و زمینه روانشناسی هیلگارد است.

کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد

همانطورکه اشاره کردیم کتاب زمینه روانشناسی اتکینسون و هیلگارد کتابی کامل در رابطه با هر آن چیزی است که باید برای آشنایی با علم روانشناسی دانست. همانطورکه گفتیم این کتاب در دهه 50 میلادی به کوشش ارنست هیلگارد نوشته شده است و تاکنون نیز یکی از معتبرترین کتاب‌های مرجع روانشناسی شناخته می‌شود. اما چرا زمینه روانشناسی اتکینسون و هیلگارد؟

ریچارد اتکینسون نیز یکی از اساتید دانشگاه استنفورد بود که در نگارش کتاب زمینه روانشناسی با ارنست هیلگارد همکاری کرده است، پس از فوت هیلگارد به افتخار این دو نویسنده، کتاب زمینه روانشناسی، زمینه روانشناسی اتکینسون و هیلگارد نام گذاری  شد. این کتاب در ایران توسط مترجمان بسیاری ترجمه شده است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

بهترین ترجمه روانشناسی هیلگارد

ویراست اول کتاب هیلگارد در سال 1953 توسط ارنست هیلگارد نوشته شد، سپس ویراست دوم و سوم این کتاب به ترتیب در سال 1960 و 1962 به دست همین نویسنده منتشر شد. ویراست چهارم این کتاب در سال 1968 با همکاری ریچارد اتکینسون و هیلگارد بازنویسی شد. پس از آن ویراست های بعدی کتاب‌ زمینه روانشناسی هیلگارد در سال‌های 1975، 1979، 1990 و 1993 توسط ارسنت هیلگارد و ریتا اتکینسون بروزرسانی شدند.

اما اولین ترجمه‌ای که از کتاب زمینه روانشناسی هیلگارد در ایران منتشر شد مربوط به ویراست دوازدهم این کتاب است که در سال 1966 توسط جمعی از نویسندگان نظیر هیلگارد، ادوارد اسمیت، داریل بم، سوزان نولن-هوکسما، و ریتا اتکینسون بروزرسانی شد؛ این کتاب توسط مرحوم دکتر محمدنقی براهنی و گروه مترجمان (یوسف کریمی، مهرناز شهرآرای، بهروز بیرشک، محمدنقی براهنی، مهرداد بیک، نیسان گاهان، رضا زمانی، مهدی محی الدین بناب) ترجمه و در ایران منتشر شد ( هر یک از این مترجمان جزو  مترجمان بسیار زبده و تعلیم دیده در روان‌شناسی هستند)

زمینه روانشناسی هیلگارد ترجمه براهنی

همانطورکه اشاره کردیم کتاب متن کامل زمینه روانشناسی هیلگارد یا کتاب روانشناسی هیلگارد براهنی توسط دکتر محمدنقی براهنی و گروهی از نویسندگان زبده در علم روانشناسی نوشته شده است اما این کتاب اشتباهات ترجمه‌ای دارد، اما همچنان معروفترین ترجمه کتاب هیلگارد است. این کتاب با قطع رحلی در یک جلد منتشر شده و شامل متن کامل زمینه روانشناسی هیلگارد است.

زمینه روانشناسی هیلگاد ترجمه مهدی گنجی

روانشناسی هیلگارد گنجی ترجمه‌ای دیگر از این کتاب است که توسط دکتر مهدی گنجی ترجمه شده و توسط دکتر حمزه گنجی ویراستاری شده است. این کتاب دارای قطع وزیری است و در دو جلد چاپ و منتشر شده است. کتاب زمنیه رواننشاس هیلگارد ترجمه مهدی گنجی یکی از ترجمه‌های خوب این کتاب به شمار می‌رود، چراکه نه‌تنها توسط اساتید به نام روانشناسی ترجمه شده است، بلکه عدم تعدد مترجمین در این کتاب نیز سبب شده است تا ترجمه انسجام بیشتری داشته باشد.

زمینه روانشناسی هیلگارد انتشارات ارجمند

زمینه روانشناسی هیلگارد انتشارات ارجمند توسط دکتر حسن رفیعی ترجمه شده است. این کتاب دارای دو جلد است و معمولا منظور از زمینه روانشناسی هیلگارد جلد اول و زمینه روانشناسی هیلگارد جلد دوم جلد 1 و 2 کتاب هیلگارد نشر ارجمند هستند، این کتاب بیشتر به دلیل ناشر آن که یکی از ناشرین به نام در زمینه کتب روانشناسی است معروف شده است. البته این کتاب به لحاظ ترجمه نیز با دو کتاب دیگر برابری می‌کند بطوریکه توصیه بسیاری از اساتید به دانشجویان است.

نتیجه‌گیری:

خرید کتاب روانشناسی هیلگارد برای هر دانشجوی روانشناسی ترم اول از واجبات است، البته همانطورکه در ابتدای متن اشاره کردیم این کتاب نه‌تنها در رشته روانشناسی از اهمیت زیادی برخوردار است بلکه به بسیاری از دانشجویان پزشکی، پرستاری و پیراپرشکی نیز تدریس می‌شود، البته این دانشجویان اغلب از کتاب صفر تا صد زمینه روانشناسی هیلگارد که خلاصه‌ای مروری از کتاب هیلگارد است یا کتاب خلاصه روانشناسی عمومی استفاده می‌کنند، این کتاب‌های خلاصه شده متن و محتوای ساده‌تری دارند که برای دانشجویانی که رشته تخصصی آن‌ها روانشناسی نیست، کافی هستند. قیمت کتاب زمینه روانشناسی اتکینسون و هیلگارد ترجمه‌های مختلف نیز تفاوت چندانی با هم ندارند از همین رو توصیه می‌شئد برای خرید کتاب هیلگارد بیشتر از قیمت به ترجمه آن دقت کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *