معرفی و مقایسه کتاب

بیوشیمی لنینجر، استرایر یا دولین؟ کدامیک؟

بیوشیمی دولین، لنینجر یا استرایر؟ کدام کتاب بهتر است؟ کتاب بیوشیمی دکتر احسانی خوبه؟

بیوشیمی دولین یا لنینجر کدام کتاب بهتر است؟ بیوشیمی دولین بهتره یا استرایر؟ کتاب بیوشیمی دکتر احسانی خوبه؟

بیوشیمی یکی از درس‌هایی است که کتاب‌های رفرنس زیادی نظیر بیوشیمی استرایر، بیوشیمی هارپر و بیوشیمی دولین دارد. البته زیاد بودن تعداد این رفرنس‌ها به‌خودی خود مشکلی ایجاد نمی‌کند. سوالات فوق وقتی ایجاد می‌شوند که قصد دارید برای آزمون خاصی نظیر علوم پایه پزشکی، آزمون ارشد، دکتری یا آزمون استخدامی بخوانید. آن وقت از خود می‌پرسید لنینجر بخوانم یا هارپر، بیوشیمی دولین بهتر توضیح داده است یا استرایر؟

برای پاسخ به این سوالات ابتدا باید بدانید که برای چه آزمونی مطالعه می‌کنید، سپس میان این کتاب‌ها یکی را به‌عنوان رفرنس انتخاب کنید. البته هریک از این کتاب‌ها در یک فصل و یک مبحث خاص دارای برتری نسبت به دیگری هستند. بنابراین اگر در هر آزمونی می‌خواهید بهترین رتبه را کسب کنید، باید هر یک از این کتاب‌ها را تهیه کنید و برای مطالعه بیوشیمی هر مبحث را از کتابی بخوانید که آن را بهتر توضیح داده است.

برای آزمون علوم پایه، بیوشیمی را از کدام کتاب بخوانیم؟

یکی از منابع آزمون علوم پایه پزشکی کتاب بیوشیمی لنینجر است. دلیل آن هم مشخص است. زیرا کتاب بیوشیمی لنینجر اصول بیوشیمی را آموزش می‌دهد؛ اما کتاب‌هایی مثل بیوشیمی دولین و هارپر بیشتر بالینی هستند. به‌علاوه آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی فقط برای دانشجویان این دو رشته برگزار می‌شود.

دانشجویان پزشکی نیز بیشتر نیاز دارند که اصول بیوشیمی را بدانند. قطعاً این دانشجویان نیازی به استفاده بالینی از مطالب بیوشیمی ندارند چراکه بیوشیمی رشته تخصصی آن‌ها نیست. بنابراین اگر بپرسید بیوشیمی دولین یا لنینجر یا بیوشیمی لنینجر یا استرایر قطعاً به شما می‌گوییم که بیوشیمی لنینجر!

مباحث سوال خیز بیوشیمی در آزمون علوم پایه، شامل بخش آنزیم‌ها، هورمون‌ها، ویتامین‌ها و املاح، عملکرد فیزیولوژیک لیپیدها، زنجیره تنفسی، عملکرد فیزیولوژیک کربوهیدرات‌ها، اسیدهای آمینه و پپتیدها و کتوژن‌ها هستند.

برای آزمون ارشد کدام کتاب بیوشیمی را بخوانم؟ بیوشیمی لنینجر، استرایر یا دولین؟

برای آزمون ارشد، رشته بسیار مهم است. اگر در رشته بیوشیمی تحصیل می‌‌کنید قطعاً بیوشیمی دولین یا استرایر، بهترین انتخاب برای شماست. اما اگر در رشته دیگری تحصیل می‌کنید که درس بیوشیمی در آن از ضریب بالایی برخوردار نیست، بیوشیمی لنینجر انتخاب بهتری برای شما است.

چراکه همانطورکه گفتیم بیوشیمی لنینجر اصول بیوشیمی را آموزش می‌دهد. به‌همین علت در آزمون ارشد برای رشته‌هایی که درس بیوشیمی در آن‌ها از ضریب کمتری برخودار است، می‌توان از کتاب بیوشیمی لنیجر استفاده کرد. البته همه این توصیه‌ها برای زمانی است که وقت کافی برای مطالعه دارید و می‌خواهید رفرنس خوانی کنید.

بطورکلی اگر برای آزمون ارشد وزارت بهداشت وقت کافی برای مطالعه دارید (یعنی حداقل 8 ساعت در روز و بازه زمانی یکساله) به عنوان رفرنس کتاب بیوشیمی دولین یا استرایر یا بیوشیمی هارپر هر سه را بخوانید.

به این صورت که هر مبحث را از کتابی بخوانید که بهتر آن را توضیح داده است. برای مثال در کتاب بیوشیمی استرایر مبحث متابولیسم‌ها بسیار خوب توضیح داده شده است یا برای بخش ساختار کتاب بیوشیمی لنینجر بهتر است. البته بعضی افراد نیز برا بخش متابولیسم کتاب بیوشیمی هارپر را توصیه می‌کنند.

اما برای کسانی که وقت کافی تا کنکور ندارند یا به هر دلیلی نمی‌خواهند رفرنس بخوانند کتاب‌های دیگری نیز برای مطالعه وجود دارد که مخصوص کنکور ارشد نوشته شده‌اند. برای مثال کتاب صفر تا صد بیوشیمی نمونه‌ای از این کتاب‌ها است. این کتاب بر اساس تمامی رفرنس‌های بیوشیمی نوشته شده است و سعی کرده است تا برای نگارش هر بخش از رفرنسی استفاده شود که آن بخش را بهتر توضیح داده است.

بهترین کتاب بیوشیمی برای آزمون دکتری کدام است؟ لنینجر، استرایر یا دولین؟

آزمون دکتری آزمونی تخصصی‌تر است، بنابراین باید برای این آزمون کتابی را بخوانید که بیوشیمی را به‌صورت بالینی‌تر و تخصصی‌تر توضیح داده است و تنها به توضیح آن به‌صورت پایه‌ای اکتفا نکرده است.

بنابراین یکی از کتاب‌های بیوشیمی دولین یا استرایر انتخاب بهتری برای شما است. اما این انتخاب تنها درصورتی خوب است که شما پایه بیوشیمی قوی داشته باشید در غیر اینصورت بهتر است، همان کتاب بیوشیمی لنینجر را بطور کامل و دقیق مطالعه کنید. در اینجا نیز اگر وقت کافی برای مطالعه ندارید کتاب صفر تا صد بیوشیمی به کمک شما می‌آید.

کتاب بیوشیمی دکتر احسانی خوبه؟

کتاب بیوشیمی دکتر احسانی یکی از کتاب‌های بسیار معروف بیوشیمی است. حجم آن نسبت به بیوشیمی دولین یا هارپر، استرایر یا لنینجر بسیار کمتر است .حقیقتاً بیوشیمی را به زبانی قابل فهم توضیح داده است. اما این کتاب مانند کتاب صفر تا صد بیوشیمی یک کتاب کنکوری نیست. بلکه مانند بیوشیمی لنینجر یک کتاب آموزشی است. اغلب توسط رتبه برترهای این رشته توصیه می‌شود که اگر وقت کافی برای مطالعه بیوشیمی دارید، بیوشیمی دکتر احسانی را نیز در کنار کتاب بیوشیمی لنینجر بخوانید.

البته کسی که می‌خواهد بطور تخصصی وارد رشته بیوشیمی شود، باید از روی کتاب رفرنس بخواند. معمولاً بیوشیمی دولین رضا محمدی به‌صورت تخصصی‌تر توصیه می‌شود اما این کتاب برای شروع اندکی سنگین است، بنابراین برای متخصصان رشته بیوشیمی ابتدا مطالعه کتاب بیوشیمی لنینجر توصیه می‌‌شود که تخصصی‌تر است، سپس مطالعه کتاب بیوشیمی دولین رضا محمدی!

نتیجه‌گیری:

انتخاب کتاب رفرنس برای مطالعه بیوشیمی بستگی به عوامل مختلفی دارد. مهم‌تر از همه اینکه رشته شما چیست و درس بیوشیمی چه جایگاهی در رشته شما دارد. سپس باید بدانید که بیوشیمی را برای چه آزمونی می‌خوانید. آیا اطلاعاتی که می‌خواهید از کتاب به دست بیاورید، اطلاعات پایه‌ای است یا بالینی!

اگر زمانی که تا آزمون ارشد یا استخدامی در پیش رو دارید کم است می‌توانید کتاب تست گنجینه سوالات بیوشیمی را بخوانید، سپس با قسمت‌های سوال خیر بیوشیمی آشنا شوید و پس از آن از روی درسنامه‌هایی همچون صفر تا صد بیوشیمی یا کتاب‌های رفرنس مانند بیوشیمی  لنینجر و … در زمان باقی مانده مباحث مهم‌تر را مطالعه کنید و پس از آن از روی کتاب گنجینه سوالات بیوشیمی تست بزنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *