معرفی و مقایسه کتاب

معرفی درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

کتاب علوم پایه پزشکی مجموعه کتاب‌هایی هستند که به درسنامه های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی مشهورند. بطورکلی علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی به علومی مانند اپیدمیولوژی، زبان انگلیسی، جنین شناسی، بیوشیمی، انگل شناسی، میکروب شناسی، بافت شناسی، آناتومی و فیزیولوژی اطلاق می‌شود. دانشجویان رشته های پزشکی و پیراپزشکی اغلب کتاب های نظیر کتاب آناتومی گری ، کتاب فیزیولوژی گایتون ، بیوشیمی لنینجر ، بافت شناسی جان کوئیرا و … را مطالعه می‌کنند. دروس فوق دروسی هستند که در تمام رشته‌‌های علوم پزشکی نظیر دندانپزشکی و سایر رشته‌های پیراپزشکی نظیر مامایی، پرستاری و … یکسان‌اند. به‌عبارتی تمام دانشجویان رشته‌هایی که زیرشاخه علوم پزشکی هستند باید این دروس را بخوانند و آن را امتحان بدهند. همچنین پس از گذشت 5 ترم از زمان تحصیل در رشته علوم پزشکی هر ساله آزمون هایی تحت عنوان آزمون علوم پایه پزشکی برگزار می‌شود و تمام دانشجویان این رشته باید در این آزمون شرکت کنند. علت این امر نیز اهمیت زیاد دروس علوم پایه پزشکی است.

این موضوع برای دانشجویان بسیار دشوار است. به این دلیل که کتاب های علوم پایه پزشکی اغلب از حجم بسیار زیادی برخودار هستند. اگرچه دانشجویان پزشکی باید تمام این علوم را به‌خوبی بدانند اما لزوماً نباید همه آن را امتحان دهند. در این زمان است که کتاب درسنامه جامع علوم پایه پزشکی به کمک دانشجویان می‌آید. در ادامه این مطلب چند مورد از درسنامه های جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی را معرفی و بررسی خواهیم کرد.

درسنامه جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان

کتاب درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان یکی از کتاب های علوم پایه پزشکی است که به تازگی وارد بازار شده است. این درسنامه جامع شامل ده جلد کتاب است. این کتاب ها شامل کتاب های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی نظیر فیزیولوژی، آناتومی، بافت شناسی، میکروب شناسی انگل شناسی، بیوشیمی، جنین شناسی، بهداشت و اپیدمیولوژی و دو مورد از دروس عمومی نظیر زبان انگلیسی و اندیشه اسلامی هستند. در ادامه هر یک از کتاب های موجود در این پک را به‌صورت جداگانه بررسی خواهیم کرد.

معرفی کتاب بیوشیمی درسنامه علوم پایه گلبان

اولین کتاب از کتاب های علوم پایه پزشکی گلبان کتاب بیوشیمی است. این کتاب توسط دکتر رضا شیرازی گردآوری و تألیف شده است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- متن روان و ساده به‌منظور آموزش ساده‌تر مفاهیم بیوشیمی

2- گردآوری مطالب علمی مباحث درسی مختلف نظیر لیپیدها، آمینو اسیدها و … با توجه به اهمیت علمی آن‌ها

3- تألیف و گردآوری مطالب علمی بر اساس مطالبی که در آزمون‌های علوم پایه مورد توجه طراح سوالات هستند.

4- فرمول بندی مطالب پیچیده

5- ارائه جداول خلاصه مطالب برای مرور سریع

6- ارائه مطالب در بخش های کوچکتر برای بخاطرسپاری مطالب مهم

7- گردآوری سوالات مهم آزمون‌های سال های اخیر به همراه پاسخ و متن علمی مرتبط

8- صفحه آرایی عالی

معرفی جنین شناسی در درسنامه علوم پایه پزشکی

جنین شناسی یکی دیگر از دروس علوم پایه است که دانشجویان رشته پزشکی و دندانپزشکی و سایر رشته‌های پیراپزشکی آن را مطالعه می‌کنند. یکی از کتاب هایی که می‌توان آن را در درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی پیدا کرد. این کتاب مخصوص شرکت در آزمون جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی است. این کتاب بر اساس آخرین ویراست کتاب های پایه‌ای نظیر جنین شناسی لانگمن نگارش شده است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

1- فهرست بندی بر اساس کتاب مرجع

2- طراحی گرافیکی عالی

3- تاکید بر نکات مهمی که طراحان سوالات در سال‌های گذشته از آن استفاده کرده‌اند.

4- ارائه سوالات چهار گزینه‌ای آزمون های سال‌های گذشته بر اساس هر مبحث و توضیحات ساده و روان

5- ارائه تصاویر سیاه و سفید برای درک بهتر مطلب

بررسی کتاب زبان انگلیسی درسنامه علوم پایه داندانپزشکی گلبان

همانطورکه اشاره کردیم کتاب های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان مخصوص آزمون جامع دوره علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی طراحی شده است. تقریباً 20 سال است که درس زبان انگلیسی تخصصی 10 درصد از کل سوالات این آزمون را به خود اختصاص داده است. چیزی حدود 20 سوال از آزمون جامع علوم پایه پزشکی از درس زبان انگلیسی تخصصی طراحی می‌شود. همانطورکه می‌دانید برای مطالعه این درس منبع مشخصی وجود ندارد. به همین علت مطالب این کتاب به نحوی تنظیم شده است که بتوان در یک فرصت کم برای این امتحان آماده شد. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به:

1- استفاده از نمونه سوال های سال های گذشته به همراه به همراه پاسخ تشریحی (این پاسخ‌های تشریحی درسنامه خوبی نیز هستند)

2- ارائه درسنامه مختصر برای آشنایی با اصول

3- ارائه لغت نامه شامل تمامی لغات پرتکرار سال های گذشته

4- پیش بینی لغاتی که ممکن است در سال‌های آینده از آن‌ها سوال طرح شود.

5- ارائه راهنما در ابتدای هر بخش برای مطالعه ساده به‌منظور افزایش بازدهی

6- حجم بسیار کم به‌منظور افزایش سرعت در مطالعه

بررسی درسنامه بهداشت و اپیدمیولوژی علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

بهداشت و اپیدمیولوژی یکی از کتاب های علوم پایه پزشکی است که بخش زیادی از سوالات آزمون علوم پایه را به خود اختصاص می‌دهد. به‌نحوی که تسلط به این درس می‌تواند نمره دانشجو را در آزمون های علوم پایه پزشکی تحت تاثیر قرار دهد. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

1- مطابقت با کتاب رفرنس و جمع آوری کلیه نکات و مطالب کلیدی آن

2- گرافیک جذاب

3- طبقه بندی مطالب برای یادگیری بهتر دانشجو

4- ارائه سوالات مناسب برای فهم و تکرار هر درس

5- پرهیز از آوردن مطالب اضافه در کتاب و پرداختن به مطالب کلیدی و مهم

6- حجم مناسب کتاب برای مطالعه درس بهداشت و اپیدمیولوژی در فرصت کم

7- استفاده از سوالات مختلف آزمون علوم پایه سال های گذشته برای آشنایی بیشتر  دانشجو با نحوه طرح سوال

طبقه بندی نکات بر اساس ” مهم ” و “بسیار مهم”

بررسی درس انگل شناسی علوم پایه پزشکی گلبان

این کتاب تنها شامل مباحث انگل شناسی نیست؛ بلکه مباحث قارچ شناسی و حشره شناسی را نیز دربر می‌گیرد. این کتاب دارای حجم بسیار کمی است و در این حجم کم تلاش شده است تا مطالب مورد توجه طراحان آزمون های جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی پوشش داده شوند. از ویژگی های کتاب انگل شناسی درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد. 

1- ارائه درسنامه کوتاه در ابتدای هر مبحث (در این درسنامه از توضیحات غیر ضروری کاسته شده است)

2- سوالات هر مبحث به‌صورت مجزا در پایان آن مبحث برای یادگیری بهتر و آشنایی با نحوه صحیح پاسخ دادن به سوالات آورده شده‌اند.

3- صفحه آرایی این کتاب بسیار خوب است و برای جمع بندی نیز بخش‌هایی برای یادداشت برداری در کتاب تعبیه شده‌اند.

بررسی کتاب میکروب شناسی علوم پایه گلبان

کتاب علوم پایه پزشکی غالباً کتاب میکروب شناسی جاوتز است. این کتاب، کتاب پر حجمی است از همین رو خواندن آن برای امتحان علوم پایه پزشکی که به‌صورت دوره‌ای برگزار می‌شود مناسب نیست. در مجموعه درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان کتابی با عنوان میکروب شناسی قرار دارد که علاوه بر میکروب شناسی مباحث باکتری شناسی و ویروس شناسی را دربر می‌گیرد و در عین حال بسیار کم حجم نیز هست. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1- ارائه نکات لازم و ضروری برای شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی

2- ارائه سوالات کوتاه در پایان هر مبحث علمی

3-این کتاب کتابی خلاصه و در عین حال جامع است.

4- گردآوری مهم‌ترین سوالات آزمون های سال های اخیر به همراه پاسخ و متن علمی مرتبط

بررسی بافت شناسی درسنامه علوم پایه پزشکی

بافت شناسی جان کوئیرا جزو دروس ترم اول پزشکی است که به دانشجویان پزشکی و پیراپرشکی آموزش داده می‌شود. این کتاب نیز جزو کتاب های علوم پایه پزشکی است و مباحث آن در آزمون علوم پایه از اهمیت زیادی برخودارند. 

در مجموعه درسنامه جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی، کتابی با عنوان بافت شناسی وجود دارد که دانشجویان می‌توانند برای گذراندن این آزمون از آن استفاده نمایند. 

1- ارائه نکات کاربردی برای آمادگی برای آزمون علوم پایه

2- بررسی نکات مهم و سوالاتی که در آزمون های سال های گذشته مطرح شده‌اند.

3- طبقه بندی جزئی مطالب برای سازماندهی بهتر آن در ذهن دانشجو

4- گردآوری سوالات مهم و پرتکرار سال های گذشته

5- عدم پرداختن به مطالب غیر ضروری

بررسی کتاب اندیشه اسلامی مجموعه درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

کتاب اندیشه اسلامی غالباً در درسنامه های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی جای داده می‌شود اما این درس جزو دروس علوم پایه نیست. اما از دروس عمومی بسیار مهم محسوب می‌شود. از همین رو در آزمون های علوم پایه پزشکی از آن سوال طرح می‌شود. کتاب اندیشه اسلامی که در مجموعه درسنامه علوم پایه گلبان قرار دارد شامل ویژگی‌های زیر است:

1- این کتاب منبعی خوب و خلاصه از اندیشه اسلامی است.

2- پرداختن به مباحث پرتکرار و حذف اضافات

3- طراحی زیبا و گرافیک جذاب

4- استفاده از مباحث و نمونه سوالات پرتکرار

5- دسته بندی مناسب از مباحث مهم

6- ارائه سوالات تالیفی متناسب با آزمون های اخیر

کتاب آناتومی درسنامه علوم پایه گلبان

از مهم‌ترین کتاب های علوم پایه پزشکی می‌توان به آناتومی اشاره کرد. آناتومی در این مجموعه از حجم زیادتری نسبت به کتاب های دیگر برخودار است. دلیل آن نیز واضح است. درس آناتومی در آزمون های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی بسیار مورد توجه قرار می‌گیرد. آناتومی شامل مباحث زیادی نظیر آناتومی سر و گردن ، آناتومی تنه و اندام ها و نوروآناتومی است. از آنجایی که این درس بسیار مهم است، تلاش شده است تا در این کتاب به اشکال بطور ویژه پرداخته  شود. زیرا در کتابی مانند آناتومی گری شکل ها بسیار با اهمیت هستند. به همین علت نیز همواره در کنار چنین کتاب هایی، اطلس هایی از آن نیز به چاپ می‌رسند. از ویژگی های آن می‌توان به موراد زیر اشاره کرد:

1- پرداختن ویژه به تصاویر مهم کتاب

2- ذکر مطالب مهم، کم کردن حجم کتاب تا حد زیاد (باوجو اینکه تمام مباحث سر و گردن، تنه، اندام و … را شامل می‌شود)

3- استفاده از نمونه سوالات سال های گذشته در قسمت های مختلف متن برای آشنا کردن بیشتر ذهن خواننده با آنها

4- استفاده از نمودار و جداول برای توضیح مطالب

بررسی کتاب فیزیولوژی علوم پایه پزشکی

کتاب فیزیولوژی نیز مانند کتاب آناتومی بخش مهمی از آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی را شامل می‌شود. بطورکلی این کتاب ها از مهم‌ترین کتاب های علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی هستند. اگر بخواهیم کتاب فیزیولوژی درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی را مورد بررسی قرار دهیم؛ می‌توانیم به موارد زیر اشاره کنیم.

1- ارائه نکات مهم و سوالات آزمون های سال های گذشته

2- در نظر گرفتن زبانی ساده برای بیان مطالب سخت فیزیولوژی

3- پرداختن به نکات پایه فیزیولوژی برای درک مطالب مهم

4- ارائه نمونه سوالات اخیر برای آشنایی با سوالات سال های گذشته و ارائه نکات مهم

5- استفاده از تصاویر رنگی برای درک مطالب مهم

خرید درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

برای خرید درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان کافیست از لینک زیر استفاده نمایید و این محصول را به سبد خرید خود بیافزایید. این پک شامل مجموعه ده جلدی کتاب های علوم پایه پزشکی است که برای این آزمون بسیار مناسب‌اند. زیرا مطالب مربوط به این آزمون را به صورت کاملاً مفید و خلاصه وار توضیح می‌دهند. به نحوی که خواننده را از خواندن کتاب های مرجع کاملاً بی نیاز می‌کنند. این کتاب ها علاوه‌بر درسنامه های کوتاه و مختصر حاوی تست های پرتکرار آزمون علوم پایه پزشکی هستند. با وجود اینکه این مجموعه ده جلدی است، وزنی حدود 2 کیلو و دویست گرم دارد. یعنی حجم تمام این ده جلد کتاب تقریباً با کتاب دو جلدی آناتومی گری برابری می‌کند! در با خرید این مجموعه دیگر نیازی به مطالعه مطالب سخت و سنگین کتاب هایی نظیر فیزیولوژی گایتون، بافت شناسی جان کوئیرا و آناتومی گری و … برای هر بار آزمون علوم پایه نیست. 

نوشته های مرتبط

1 فکر در مورد “ معرفی درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

  1. darya گفت:

    مرسیییییییییی واقعا خوب بود خیلی کمک کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *