معرفی و مقایسه کتاب

منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران

منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران - معرفی کتاب آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری

منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران چیست؟

از آنجایی که آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری قرار است به زودی برگزار شود؛ شاید یکی از مهم‌ترین دغدغه های شرکت کنندگان در این آزمون منابع آن باشد. این آزمون به آزمون RN ایران نیز مشهور است.

این آزمون به این منظور برگزار می‌شود که فارغ التحصیلان رشته پرستاری باید برای انجام امور پرستاری و خدمات پرستاری در جامعه، مراکز بهداشتی و درمانی اعم از دولتی و غیر دولتی پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری دریافت کنند. البته باید بدانید که کسب پروانه صلاحیت حرفه‌ای پرستاری برای پرستاران اجباری نیست. از همین رو عده کمی در این آزمون شرکت می‌کنند.

اما کسب این پروانه به زودی برای فارغ التحصیلان پرستاری به‌ویژه فارغ التحصیلان سال 96 به بعد اجباری خواهد شد و طبیعتاً با اجباری شدن این آزمون رقابت بر روی کسب این مدرک نیز سخت‌تر خواهد شد. در این زمان کسانی که پیش از اجباری شدن آزمون مدرک خود را دریافت کرده‌اند، برگ برنده را دارند، چراکه رقابت در آزمونی که داوطلبان آن زیاد است، خیلی سخت‌تر از رقابت در آزمونی است که داوطلبین زیادی ندارد. از همین رو  عده‌ای در این آزمون شرکت می‌کنند تا پروانه صلاحیت پرستاری خود را دریافت کنند و یکی از مهم‌ترین دغدغه‌های این آزمون نیز منابع آن است.

منابع آزمون صلاحیت حرفه‌ ای پرستاری اعلام شده از سوی وزارت بهداشت

طبیعتاً وزارت بهداشت مانند هر آزمون دیگر منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران را نیز اعلام خواهد کرد. برای آزمون امسال نیز مانند هر سال دیگر این منابع از سوی وزارت بهداشت اعلام شده‌اند. این منابع عباتند از:

Berman A, Snyder Sh, Frandsen G, Kozier & Erb’s, ” Fundamentals of
Nursing, Concepts, Prosses”, and Practice,(2016) ١٠th edition, New Jersey:
Pearson Education Inc.

Potter P, Perry AG, Stockert P, Hall Am, “Fundamental of Nursing”,
( 2017) 9th edition, St. Lovis: Elsevier

Townsend, Mary C., Morgan, Karyn I. Psychiatric mental health nursing:
concepts of care in evidence-based: Ninth edition. Philadelphia, PA: F. A.
Davis Company, [2018]

همانطورکه می‌بینید کتاب مبانی پرستاری کوزیر و کتاب اصول پرستاری پوتر و پری یکی از منابع ثابت و مهم این آزمون هستند. از همین رو آن دسته از کسانی که نمره این آزمون برای آن‌ها اهمیت دارد از کتاب‌های مرجع و رفرنس شروع به خواندن می‌کنند. اما آیا همه پرستارانی که قصد شرکت در این آزمون را دارند، زمان کافی برای وقت صرف کردن برای مطالعه کتاب‌های مرجع را دارند؟ آن دسته از کسانی که نمی‌توانند از کتاب رفرنس استفاده کنند باید برای قبولی در این آزمون از چه کتابی استفاده کنند؟ آیا کتاب خلاصه شده‌ای برای گذر از این آزمون وجود دارد؟

معرفی کتاب صلاحیت حرفه ای پرستاری

منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران - معرفی کتاب آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری

از کتاب‌های رفرنس که بگذریم سه کتاب مشهور برای آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری وجود دارد. یکی کتاب درسنامه صلاحیت حرفه ای پرستاری انتشارات سنا و دیگری کتاب qrs آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاران همچنین کتاب بانک آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران.

 • درسنامه جامع صلاحیت حرفه ای پرستاری

همانطورکه از نام کتاب درسنامه جامع صلاحیت حرفه ای پرستاران مشهود است؛ این کتاب یک کتاب جامع است. به این معنی که با خواندن این کتاب نیازی به خواندن هیچ رفرنس دیگری نیست. این کتاب بر اساس سر فصل‌های وزارت بهداشت گردآوری شده است. به‌عبارتی این کتاب بر اساس سرفصل‌های مهم کتاب کوزیر، کتاب اصول پرستاری پوتر و پری و سایر منابع آزمون به نگارش درآمده است. این سرفصل‌ها عبارتند از:

 1. مدیریت مراقبت
 2. کنترل عفونت و ایمنی
 3. حفظ و ارتقای سلامت
 4. تمامیت روانشناختی
 5. آسایش و مراقبت های اساسی شامل: وسایل کمکی – تحرک/ بی‌حرکتی
 6. درمان‌های دارویی و تزریقی
 7. کاهش خطر بالقوه
 8.  و سازگاری فیزیولوژیک

به‌عبارتی هریک از فصل‌های این کتاب، مواد آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری را شامل می‌شود. این کتاب کاملاً به شیوه تدریسی عمل می‌کند. برای مثال مبحث مدیریت مراقبت را که خود شامل زیر مجموعه‌هایی همچون، مدیریت موردی و حقوق بیمار، قانون، قصور و … است. هر یک از این زیر شاخه‌ها در این کتاب به داوطلب تدریس می‌شود.

اما نویسندگان کتاب در تلاشند که اصل مطلب را در قالب پاراگراف‌های کوتاه، یعنی به‌صورت مختصر و در عین حال جامع به داوطلب ارائه کنند. یعنی در این کتاب به تمام مواد آزمون پرداخته شده است. اما در عین حال این توضیحات کوتاه و مختصر هستند؛ درحالی که هیچ یک از مواردی که تاکنون مورد توجه طراحان سوال قرار گرفته است از قلم نیفتاده‌اند. به‌عبارتی می‌توان گفت این کتاب درسنامه‌ای است سرشار از نکته!

نویسندگان این کتاب تلاش کرده‌اند تا حد امکان توضیحات خود را به‌صورت موردی بیان کنند. تا به ذهن سپاری آن برای کاربر ساده‌تر باشد. اگرچه این کتاب سرشار از نکته است، اما همچنان نویسنده نکات مهم را نیز مشخص کرده است و آن را در قالب ” نکته” به خواننده ارائه می‌کند. از ویژگی‌های دیگر این کتاب می‌توان به جدول‌ها به‌ویژه جدول‌های مقایسه‌ای اشاره کرد که به ذهن سپردن مطالب را برای خواننده ساده‌تر از قبل خواهد کرد.

بطورکلی اگر بخواهیم کتاب درسنامه جامع صلاحیت حرفه‌ای پرستاری را در یک جمله توصیف کنیم باید بگوییم که تمام رفرنس‌ها را کنار بگذارید و تنها این کتاب را برای آزمون صلاحیت حرفه‌ای پرستاری بخوانید. در اینصورت در حداقل زمان توانسته‌اید حداکثر استفاده را از وقت خود بکنید. در حالی که مجبور نیستسد برای خرید رفرنس‌ها هزینه‌های زیاد بپردازید و بخش زیادی از زمان خود را صرف نوت برداری از مطالبی کنید که دست آخر به درد شما نمی‌خورند.

 • QRS صلاحیت حرفه ای پرستاری

یکی دیگر از منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران که برای این آزمون مورد استفاده قرار می‌گیرد کتاب QRS یا مرور سریع پرستاری است. همانطورکه از نام این کتاب پیداست این کتاب برای مرور سریع و دوره‌ای آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری نوشته شده است.

به‌عبارتی وقت استفاده از این کتاب زمانی است که شما رفرنس‌های خود را مطالعه کرده و اکنون نیاز به یک مرور سریع از مطالب خوانده شده دارید. به‌عبارتی این کتاب داوطلبان را از نکته برداری بی‌نیاز می‌کند اما از خواندن رفرنس نه! طبقه بندی این کتاب نیز بر اساس سرفصل‌های منابع است و نکات طلایی و خلاصه و مهم کتاب‌های رفرنس در این کتاب جمع شده‌اند. این کتاب بطورکلی دارای 312 صفحه است و این به معنی نصف صفحات درسنامه جامع صلاحیت حرفه ای پرستاری است.

 • بانک سوالات آزمون صلاحیت حرفه‌ ای پرستاری

احتمالاً با دیدن نام این کتاب انتظار دارید که با یک کتاب بانک سوالات یا یک کتاب تست مواجه شوید، اما درحقیقت این کتاب نیز مانند کتاب درسنامه جامع صلاحیت حرفه‌ای پرستاری یا کتاب QRS صلاحیت حرفه ای، یک کتاب درسنامه است. با این تفاوت که این کتاب نسبت به دو کتاب دیگر حجیم تر است. این کتاب نیز شامل نمونه سوالات آزمون صلاحیت حرفه‌ای می‌شود. اما نه لزوماً سوالاتی که در آزمون آمده‌اند. برای مطالعه این کتاب لازم است که وقت کافی داشته باشید تا درصورت نیاز بتوانید از مطالب آن نوت برداری کنید.

سخن آخر: 

بطورکلی منابع آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاران همان مورادی هستند که توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شوند. اما بجز رفرنس‌ها منابع دیگری مانند درسنامه جامع صلاحیت حرفه‌ای پرستاری یا مرور سریع صلاحیت حرفه‌ای پرستاری هستند که می‌توانند برای این آزمون مورد استفاده قرار بگیرند؛ اما شما چطور می‌توانید بهترین منبع را برای آزمون صلاحیت حرفه ای پرستاری مطالعه نمایید؟

جواب این سوال ساده است؟ اگر وقت زیادی پیش روی شماست رفرنس‌هایی همچون مبانی پرستاری کوزیر یا اصول پرستاری پوتر و پری را بخوانید اگر باز هم وقت کافی دارید مطالعه درسنامه صلاحیت حرفه ای پرستاری را از دست ندهید.

اما اگر وقت کمتری برای مثال از فاصله ثبت نام تا زمان آزمون وقت دارید، پیشنهاد می‌کنیم که هر رفرنس و منبعی را کنار بگذارید و تنها کتاب درسنامه جامع صلاحیت حرفه ای پرستاری را بخوانید. این درسنامه شما را از خواندن هر کتاب دیگر بی‌نیاز می‌کند.  اما درصورتی که وقت شما بسیار کم است برای مثال 1 الی دو ماه تا آزمون فرصت دارید می‌توانید کتاب qrs را یک یا چند بار دوره کنید. چراکه در هر صورت خواندن این کتاب از هیچ چیز بهتر است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *