بهترین منابع علوم پایه پزشکی و کتاب تست علوم پایه پزشکی

بهترین منابع آزمون علوم پایه پزشکی کدامند | بهترین کتاب تست علوم پایه

بهترین منابع علوم پایه پزشکی چه کتاب هایی هستند؟

منظور از بهترین منابع علوم پایه پزشکی کتاب‌هایی هستند که داوطلبان این آزمون بتوانند نمره خوبی از آن کسب کنند بدون اینکه لازم به صرف زمان زیادی برای مطالعه آن‌ها باشد. بهترین منابع آزمون علوم پایه پزشکی کتاب‌هایی مانند مجموعه کتاب های کپسول علوم پایه پزشکی، drs علوم پایه پزشکی یا سایر کتاب‌های خلاصه شده ای از این قبیل هستند، در ادامه این مطلب می خوانیم که:

منظور از منابع آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه ؟ نمره قبولی در این آزمون چه می‌باشد؟ سوالات این آزمون چیست؟

این‌ سوالات، سوالاتی هستند که اغلب دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در بدو ورود به دانشگاه می‌پرسند. همانطورکه می‌دانید تمام دانشجوهای پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی باید در این آزمون شرکت کنند. یکی از مهم‌ترین دلایل این موضوع این است که درس‌هایی مثل فیزیولوژی، آناتومی، بیوشیمی و … جزو دروس پایه و بالینی این رشته‌ها محسوب می‌‌شوند.

این درس‌ها، بعدها که دانشجو قصد دارد به‌صورت بالینی کار کند خیلی به درد بخور هستند. به همین خاطر هم آزمون‌های علوم پایه پزشکی برگزار می‌شوند تا دانشجو مجبور شود این درس‌ها را دوره کند.

اما همانطورکه می‌دانید این کار اصلا منطقی نیست به این دلیل که هر کدام از منابع آزمون علوم پایه مثل آناتومی گری ، فیزیولوژی گایتون ، جنین شناسی لانگمن و … به خودی خود از حجم زیادی برخوردارند، بنابراین قطعا کتاب های رفرنس مرجع خوبی برای گذر از این آزمون نیستند.

آزمون علوم پایه هم مانند هر آزمون دیگر شرایط خاص خودش را دارد و اینطور نیست که هر کسی بتواند در این آزمون شرکت کند، در ادامه این بحث درباره شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی، نمره قبولی در این آزمون و به‌ویژه منابع و کتاب‌هایی که باید مورد مطالعه قرار گیرند صحبت می‌کنیم. درحقیقت در این مطلب قصد داریم که به شما کمک کنیم که چطور و با استفاده از چه کتاب‌هایی راحت‌تر از پس این آزمون بر بیایید.

شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

بهتر است از همان ابتدا به دنبال بهترین منابع علوم پایه پزشکی نگردید، چراکه ابتدا باید شرایط شرکت در این آزمون را داشته باشید. همانطورکه گفتیم بعد از گذشت 5 ترم از رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشجویان این رشته‌ها باید در آزمون علوم پایه پزشکی شرکت کنند، اما شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

داستان علوم پایه پزشکی هم مانند داستان پیش نیاز، هم‌نیاز است یعنی باید یکسری از درس‌ها را پاس کنید تا درنهایت بتوانید در آزمون علوم پایه پزشکی شرکت کنید. درس‌هایی که ملزم به پاس کردن آن‌ها هستید همان منابع آزمون علوم پایه پزشکی هستند. البته این شرایط برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی متفاوت است.

شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی

  1. گذراندن 46.5 واحد از دروس علوم پایه (شامل تمام دروس علوم پایه به جز دروس شناور بین علوم پایه و مقدمات بالینی)
  2. حداقل 8 واحد از دروس عمومی

شرایط شرکت در آزمون علوم پایه دندانپزشکی

  1. گذراندن کلیه دروس علوم پایه
  2. کلیه دروس عمومی
  3. 10 واحد از دروس تخصصی (این ده واحد بستگی به درس‌هایی داره که در دانشگاه شما ارائه می‌شود)

نکته: اگر نتوانستید تمام درس‌های عمومی را پاس کنید؛ می‌توانید فقط یکی از آن‌ها نگه دارید و بعد از آزمون آن را پاس کنید.

نکته 2: دروس شناور پزشکی شامل ایمونولوژی، پاتولوژی، کتاب ژنتیک امری، روانشناسی، تغذیه و فیزیک پزشکی

شرط دوم: معدل کل درسهای علوم پایه و عمومی باید حداقل 12 باشد.

نکته 3: هر دانشجو می‌تواند حداقل 3بار در آزمون علوم پایه شرکت کند. درصورت عدم قبولی در این آزمون برای بار سوم از ادامه تحصیل در رشته خود محروم خواهد شد.

نمره قبولی آزمون علوم پایه پزشکی

حد نصاب قبولی در آزمون علوم پایه پزشکی بستگی به نمرات 5 درصد افرادی دارد که بالاترین نمره را در این آزمون کسب کرده‌اند. حداقل حدنصاب قبولی در این آزمون 70 درصد از میانگین نمرات 5 درصد افرادی است که بالاترین نمره را در آزمون علوم پایه کسب کردنده‌اند.

معرفی کتاب های علوم پایه پزشکی

حالا که درباره شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی و نمره قبولی در این آزمون صحبت کردیم، نوبت به معرفی بهترین منابع آزمون علوم پایه پزشکی می‌رسد که مهم‌ترین مسئله در این آزمون است.

این آزمون همیشه منابع ثابتی دارد. برای مثال کتاب آناتومی گری ، کتاب بافت شناسی جان کوئیرا، فیزیولوژی گایتون هال ، کتاب بیوشیمی لنینجر یا دولین ، کتاب اندیشه اسلامی و انقلاب اسلامی، کلیات بهداشت، اپیدمیولوژی گوردیس و میکروب شناسی جاوتز یا مورای از منابعی هستند که همواره به عنوان منبع این آزمون استفاده می‌شوند.

همانطورکه می‌بینید تمام این منابع کتاب‌هایی هستند که در طول ترم آن‌ها را مطالعه کرده‌اید. اما سوال اینجاست آیا این کتاب‌ها برای آمادگی برای این آزمون مرجع مناسبی هستند؟

جواب این سوال بله است. البته به شرطها و شروطها! اگر از ابتدای تحصیلتان، این کتابها رو خوب خوانده باشید و از آنها خلاصه‌برداری کرده باشید برای امتحان علوم پایه پزشکی فقط دوره کنید و تمام!

اما اگر این کار را نکردید باید یک یا دو ماه قبل شروع کنید به مطالعه اما از چه کتاب‌هایی؟ قطعاً در این زمان کم، وقت خواندن رفرنس نیست. بنابراین باید کتاب‌های دیگری را برای این کار انتخاب کنیم. همانطورکه در ابتدا نیز اشاره کردیم بهترین منابع علوم پایه پزشکی کتاب هایی مانند کپسول علوم پایه پزشکی، مجموعه کتاب های drs علوم پایه، مجموعه کتاب های درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان یا درسنامه جامع علوم پایه پزشکی میر است که در ادامه به معرفی آن‌ها خواهیم پرداخت.

کپسول آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

 

کتاب های کپسول علوم پایه پزشکی انتشارات سنا شامل مجموعه‌ای از کتاب‌های کپسول ژنتیک، کپسول سلامت دهان و سلامت جامعه، کپسول فیزیک پزشکی، کپسول فیزیولوژی پزشکی، کپسول روانشناسی، کپسول بیوشیمی، کپسول باکتری و ویروس شناسی، کپسول انگل و قارچ شناسی، کپسول انقلاب و اندیشه اسلامی، کپسول علوم تشریح (آناتومی، بافت و جنین در یک کتاب)، کپسول آسیب شناسی، کپسول زبان انگلیسی و کپسول اپیدمیولوژی است.

از مهم‌ترین ویژگی‌های کپسول علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی می‌توان به این نکته اشاره کرد که این مجموعه یک پکیج کامل از دروس عمومی و دروس شناور است. این کتاب‌ها شامل مجموعه‌ای از کتاب‌های پالتویی با حجم کم است که محتوای آن‌ها شامل مباحث پرتکرار و سوال خیز کتاب در فهرست و متن اصلی آن است.

در این کتاب‌ها، نکات پرتکرار با علامت کپسول مشخص شده‌اند. منظور این علامت این است که از نکته مذکور هر سال به شیوه‌های مختلف سوال طرح می‌شود. همچنین مطالب در این کتاب در قالب نکته، نمودار و جداول آمده‌اند. این امر به منظور کمک به فهم آسان‌تر و بهتر مطالب است.

این کتاب‌ها نه‌تنها از بهترین منابع برای آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی هستند بلکه برای جمع بندی در امتحانات پایان ترم و روزهای نزدیک به کنکور نیز بسیار مناسب هستند. یکی دیگر از ویژگی های مهم کپسول علوم پایه پزشکی بیان طنزگونه و بسیار ظریف در این کتاب است که باعث می‌شود دانشجو بتواند با کتاب ارتباط بهتری برقرار کند.

drs علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی

مجموعه drs علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی شامل کتاب‌های drs معارف اسلامی، drs بافت شناسی و drs جنین شناسی، ویروس شناسی باکتری شناسی بیوشیمی، drs زبان انگلیسی و drs انگل، حشره و قارچ است.

همانطورکه از اسامی این مجموعه کتاب پیداست، در این کتاب‌ها به دروس عمومی آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی پرداخته شده است و به دروس شناور چندان اهمیت داده نشده است.

این کتاب‌ها شامل مرور سوالات ده سال اخیر آزمون علوم پایه است. همچنین در بخشی به نام پین باکس نکات مهم هر فصل دوره شده‌اند. به‌علاوه این کتاب‌ها دارای بخشی به نام آنلاین باکس شگفت انگیز است که شامل خلاصه درس، تست‌های مروری و … است.

به‌نوعی می‌توان گفت بخش مهمی از کتاب به صورت آنلاین در اختیار خواننده قرار می‌گیرد. این موضوع می‌تواند برای برخی خوب و جالب توجه و برای برخی دیگر که عادت به خواندن از روی برگه کتاب دارند یا دسترسی مناسب به اینرنت ندارند، چندان جالب نباشد.

  • درسنامه جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان

درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان هم یکی از کامل‌ترین پک‌هایی که می‌تونید برای این آزمون تهیه کنید. این کتاب درحقیقت یکی از مجموعه کتاب‌هایی است که شامل دروس عمومی هم می‌شود.

این پکیج یک مجموعه ده جلدی شامل بیوشیمی، جنین شناسی، زبان انگلیسی، بهداشت و اپیدمیولوژی، انگل شناسی (انگل، قارچ و حشره) میکروب شناسی (باکتری و ویروس)، بافت شناسی، اندیشه اسلامی، آناتومی و فیزیولوژی است.

این مجموعه یک درسنامه خلاصه شده به همراه تست های سال‌های قبل علوم پایه پزشکی است. البته تعداد تست‌های این کتاب آنقدر زیاد نیست که نیاز شما را برطرف کند بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای درس‌های اصلی که از اهمیت بیشتری در آزمون برخوردارند از یک کتاب تست استفاده کنید.

منابع آزمون علوم پایه پزشکی کدامند؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

کتاب تست علوم پایه پزشکی

وقتی صحبت از بهترین منابع علوم پایه پزشکی به میان می‌آید، نام کتاب تست علوم پایه پزشکی همراه آن است. زیرا تعداد زیادی از دانشجویان هستند که قصد دارند تا با تست زنی به مطالب مسلط شوند و عیار خود را بسنجند.

معمولا کتاب های تست علوم پایه پزشکی به عنوان کتاب تست این آزمون معرفی می‌شوند. سبک نگارش این کتاب به این صورت است که هر دو الی 4 صفحه یک تست مطرح شده است و نکات مربوط به یک مبحث خاص در پاسخنامه همان تست توضیح داده می‌شود. بنابراین تعداد این تست‌ها به‌گونه‌ای نیست که مخاطب را راضی کند، به‌علاوه درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان نیز تقریبا به همین سبک نگارش شده است.

بنابراین اگر زدن تست برای شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی برای شما خیلی اهمیت دارد، می‌توانید از کتاب‌هایی مانند بانک آزمون فیزیولوژی برای درس فیزیولوژی یا جعبه سیاه بافت شناسی برای درس بافت شناسی و سایر کتاب‌های تست مرتبط با هر درس برای زدن تست‌های مربوط به آن استفاده کنید.

سخن آخر:

حالاکه از بهترین منابع آزمون علوم پایه پزشکی بطور کامل اطلاع داریم؛ نتیجه گرفتیم که خواندن از روی رفرنس‌هایی مثل آناتومی گری، فیزیولوژی گایتون و بافت شناسی جان کوئیرا و … اصلا منطقی نیست. البته که این کتاب‌ها باید در طول ترم به دقت خوانده شوند و در زمان آزمون تنها دوره شوند، بنابراین اگر دانشجوی ترم‌های اول پزشکی و دندانپزشکی هستید، کتاب های رفرنس خود را به دقت بخوانید. اما در صورتی که نزدیک به آزمون هستید بهتر است یکی از منابعی که معرفی کردیم را بخوانید.

خانم دل زنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.