منابع آزمون علوم پایه پزشکی

منابع آزمون علوم پایه پزشکی کدامند؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

منابع آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه ؟ نمره قبولی در این آزمون چه می‌باشد؟ سوالات این آزمون چیست؟

این‌ سوالات، سوالاتی هستند که همه دانشجویان پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی در بدو ورود به دانشگاه می‌پرسند. همونطورکه می‌دونید تمام دانشجوهای پزشکی و دندانپزشکی و داروسازی باید در این آزمون شرکت کنند. یکی از مهم‌ترین دلایلش هم این هست که درس‌هایی مثل فیزیولوژی، آناتومی، بیوشیمی و … جزو دروس پایه و بالینی این رشته‌ها محسوب می‌‌شن.

این درس‌ها، بعدها که دانشجو قصد داره به‌صورت بالینی کار کنه خیلی به دردش میخورن به همین خاطر هم آزمون‌های علوم پایه پزشکی برگزار می‌شن تا دانشجو مجبور بشه این درس‌ها رو دوره کنه. اما همونطورکه می‌دونید این کار اصلا منطقی نیست چون هر کدوم از منابع آزمون علوم پایه مثل آناتومی گری ، فیزیولوژی گایتون ، جنین شناسی لانگمن و … به خودی خود از حجم زیادی برخوردارند، چه برسه به اینکه بخوان برای این آزمون مجدد دوره بشن.

آزمون علوم پایه هم مثل هر آزمون دیگه شرایط خاص خودش رو داره و اینطور نیست که هر کسی بتونه در این آزمون شرکت کنه، در ادامه این بحث درباره شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی، نمره قبولی در این آزمون و به‌ویژه منابع و کتاب‌هایی که باید بخونیم صحبت می‌کنیم. درحقیقت در این مطلب قصد داریم که به شما کمک کنیم که چطور و با استفاده از چه کتاب‌هایی راحت‌تر از پس این آزمون بر بیایم. چون هرجور حساب کنی نمیشه از کتاب‌های رفرنس برای این آزمون استفاده کرد.

شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

همونطورکه گفتیم بعد از گذشت 5 ترم از رشته پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی دانشجویان این رشته‌ها باید در آزمون علوم پایه پزشکی شرکت کنن. اما شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیه؟

داستان علوم پایه پزشکی هم مثل داستان پیش نیاز، هم‌نیازه یعنی باید یکسری از درس‌ها رو پاس بشید تا درنهایت بتونید توی آزمون علوم پایه پزشکی شرکت کنید. درس‌هایی که ملزم به پاس کردن آن‌ها هستید همان منابع آزمون علوم پایه پزشکی هستند. البته این شرایط برای دانشجویان پزشکی و دندانپزشکی متفاوته.

شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی

 1. گذراندن 46.5 واحد از دروس علوم پایه (شامل تمام دروس علوم پایه به جز دروس شناور بین علوم پایه و مقدمات بالینی)
 2. حداقل 8 واحد از دروس عمومی

شرایط شرکت در آزمون علوم پایه دندانپزشکی

 1. گذراندن کلیه دروس علوم پایه
 2. کلیه دروس عمومی
 3. 10 واحد از دروس تخصصی (این ده واحد بستگی به درس‌هایی داره که در دانشگاه شما ارائه می‌شود)

نکته: اگر نتونستید تمام درس‌های عمومی را پاس کنید؛ می‌تونید فقط یکی از آن‌ها نگه دارید و بعد از آزمون اون رو پاس کنید.

نکته 2: دروس شناور پزشکی شامل ایمونولوژی، پاتولوژی، کتاب ژنتیک امری، روانشناسی، تغذیه و فیزیک پزشکی

شرط دوم: معدل کل درسای علوم پایه و عمومی باید حداقل 12 باشد.

نکته 3: هر دانشجو می‌تونه حداقل 3بار در آزمون علوم پایه شرکت کند. درصورت عدم قبولی در این آزمون برای بار سوم از ادامه تحصیل در رشته خودتون محروم می‌شید.

نمره قبولی آزمون علوم پایه پزشکی

حد نصاب قبولی در آزمون علوم پایه پزشکی بستگی به نمرات 5 درصد افرادی داره که بالاترین نمره را در این آزمون کسب کرده‌اند. حداقل حدنصاب قبولی در این آزمون 70 درصد از میانگین نمرات 5 درصد افرادی است که بالاترین نمره رو در آزمون علوم پایه را کسب کردند.

معرفی کتاب های علوم پایه پزشکی

حالا که درباره شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی و نمره قبولی در این آزمون صحبت کردیم، نوبت به معرفی منابع آزمون علوم پایه پزشکی می‌رسه که مهم‌ترین مسئله تو این آزمونه. منابع آزمون علوم پایه پزشکی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت رو می‌تونید از طریق لینک ایجاد شده دانلود کنید.

اما این آزمون همیشه منابع ثابتی داره. برای مثال کتاب آناتومی گری ، کتاب بافت شناسی جان کوئیرا، فیزیولوژی گایتون هال ، کتاب بیوشیمی لنینجر یا دولین ، کتاب اندیشه اسلامی و انقلاب اسلامی، کلیات بهداشت، اپیدمیولوژی گوردیس و میکروب شناسی جاوتز یا مورای از منابعی هستند که همواره به عنوان منبع این استفاده می‌شوند.

همونطورکه می‌بینید تمام این منابع کتاب‌هایی هستند که در طول ترم اون‌ها رو می‌خونیم؛ اما سوال اینجاست آیا این کتاب‌ها برای آمادگی برای این آزمون مرجع مناسبی هستند؟

جواب این سوال بله است. البته به شرطها و شروطها! اگر از ابتدای تحصیلتون، این کتابها رو خوب خونده باشید و از اونها خلاصه‌برداری کرده باشید برای امتحان علوم پایه پزشکی فقط یه دوره کنید و تمام!

اما اگر این کارو نکردید باید یک یا دو ماه قبلش شروع کنید به خوندن اما از چه کتاب‌هایی؟ قطعاً در این زمان کم، وقت خوندن رفرنس نیست. بنابراین باید کتاب‌های دیگه‌ای رو برای این کار انتخاب کنیم.

 • نمودارنامه جنین شناسی

منابع آزمون علوم پایه پزشکی کدامند؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

یکی از منابع آزمون علوم پایه پزشکی که می‌تونم بهتون معرفی کنم کتاب نمودارنامه جنین شناسی ! محتوای این کتاب حالت شاخه‌ای و نموداری داره! یعنی مطالب کاملاً دسته بندی شده و خلاصه نویسی شدس. بنابراین یکی از بهترین کتاب‌هایی که می‌تونید برای مرور و جمع بندی استفاده کنید همین کتابه! دقت کنید که شما یکبار در طول ترم کتاب جنین شناسی لانگمن رو خوندید و برای آزمون علوم پایه تنها نیاز به مرور کردن مطالب دارید.

 • کپسول انگل شناسی

منابع آزمون علوم پایه پزشکی کدامند؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

این کتاب یک مجموعه فشرده شده در رابطه با انگل شناسی پزشکیه! این کتاب به دو بخش تک یاخته شناسی و کرم شناسی تقسیم می‌شه. این مطالب به دانشجویان کمک می‌کنه تا مروری جامع و کلیدی بر مطالب انگل شناسی پزشکی داشته باشن.

هدف از نگارش این کتاب در اختیار قرار دادن یک منبع کامل و خلاصه بر اساس منابع وزارت بهداشته. کتاب کپسول انگل شناسی مفاهیم رو به‌صورت ساده‌تر طبقه بندی کرده. این موضوع باعث سرعت در یادآوری و مرور مفاهیم می‌شه.

در کنار این کتاب می‌تونید از گنجینه جامع انگل شناسی هم استفاده کنید. این کتاب یک کتاب تست انگل شناسی با پاسخ تشریحی. پاسخ‌های تشریحی به خودی خود مثل درسنامه هم عمل می‌کنند. چراکه در اینصورت عملاً با علت درست یا غلط بودن یک سوال آشنا می‌شید.

 • نمودارنامه ویروس شناسی

منابع آزمون علوم پایه پزشکی کدامند؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

همونطورکه می‌دونید یکی از منابع آزمون شما کتاب میکروب شناسی جاوتز! این کتاب به دو جلد باکتری و ویروس تقسیم میشه. برای بخش ویروس، برای شرکت در آزمون علوم پایه پیشنهاد ما کتاب نمودارنامه ویروس شناسی !

این کتاب مطالب مهم و نکات ویروس شناسی را به‌صورت نموداری و نکته‌ای آموزش می‌ده؛ به همین دلیل از بهترین منابع برای درس ویروس شناسی برای شرکت در این آزمونه.

برای درس باکتری شناسی هنوز همچین کتاب خوبی مخصوص آزمون‌هایی مثل علوم پایه پزشکی چاپ نشده اما استفاده از کتاب تست‌ها مثل گنجینه سوالات باکتری شناسی یا بانک سوالات باکتری شناسی هم بد نیست.

 • نمودارنامه فیزیولوژی

از منابع اصلی آزمون علوم پایه پزشکی درس فیزیولوژی که منبع اصلی اون کتاب فیزیولوژی گایتون! اما آیا متن سنگین فیزیولوژی گایتون برای آزمون علوم پایه پزشکی قابل خوندن هست؟ قطعاً نه!

بنابراین بهترین راه استفاده از نمودارنامه فیزیولوژی ! این کتاب هم مثل سایر کتاب‌های نمودارنامه مطالب رو به‌صورت خوشه‌ای و خلاصه شده به داوطلب آموزش می‌ده. از اونجایی که شما کتاب فیزیولوژی گایتون رو یکبار خوندید این کتاب، بهترین کتاب برای دوره در زمان آزمونه.

 • نمودارنامه آناتومی

خب می‌دونید که اگر آناتومی نخونید، اصلا نباید تو آزمون علوم پایه شرکت کنید؟ چرا؟ چون آناتومی مهم‌ترین درس تو کل دوره پزشکی، دندانپزشکی و حتی پیراپزشکیه! بنابراین اگر ترم اولی هستید و این مقاله رو می‌خونید بچسبید به این درس و خوب یادش بگیرید.

حالاکه وقت آزمون علوم پایه هست، دیگه فرصتی برای خوندن این کتاب نیست، اینجا باید از کتاب‌هایی مثل نمودارنامه آناتومی استفاده کنید و تنها نکات مهم کتاب را دوره کنید.

 • درسنامه جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان

منابع آزمون علوم پایه پزشکی کدامند؟ شرایط شرکت در آزمون علوم پایه پزشکی چیست؟

درسنامه علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان هم یکی از کامل‌ترین پک‌هایی که می‌تونید برای این آزمون تهیه کنید. این کتاب درحقیقت یکی از مجموعه کتاب‌هایی است که شامل دروس عمومی هم میشه.

این پکیج یک مجموعه ده جلدی شامل بیوشیمی، جنین شناسی، زبان انگلیسی، بهداشت و اپیدمیولوژی، انگل شناسی (انگل، قارچ و حشره) میکروب شناسی (باکتری و ویروس)، بافت شناسی، اندیشه اسلامی، آناتومی و فیزیولوژی است.

این مجموعه یک درسنامه رنگی خلاصه شده به همراه تست های سال‌های قبل علوم پایه پزشکیه. البته تعداد تست‌هاش اونقدر زیاد نیست که نیاز شما رو برطرف کنه بنابراین پیشنهاد می‌کنیم برای درس‌های اصلی که از اهمیت بیشتری تو آزمون برخوردارند از یک کتاب تست استفاده کنید.

سخن آخر:

حالا از منابع آزمون علوم پایه پزشکی بطور کامل اطلاع داریم؛ نتیجه گرفتیم که خواندن از روی رفرنس‌هایی مثل آناتومی گری، فیزیولوژی گایتون و بافت شناسی جان کوئیرا و … اصلا منطقی نیست. البته که این کتاب‌ها باید در طول ترم به دقت خوانده شوند و در زمان آزمون تنها دوره شوند، بنابراین اگر دانشجوی ترم‌های اول پزشکی و دندانپزشکی هستید، کتاب های رفرنس خود را به دقت بخوانید.

اما در صورتی که نزدیک به آزمون هستید بهتر است یکی از منابعی که معرفی کردیم رو بخونید. اگر فرصت شما تا آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی مهلتی دو تا سه ماهه است؛ بهتر است کتاب جامع علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی گلبان را تهیه کنید و اون رو بخونید.

اما این درسنامه برای درس‌های مانند آناتومی، بافت شناسی و فیزیولوژی کافی نیست؛ چراکه این درس‌ها از ضرایب زیادی در این آزمون برخوردارند، بنابراین باید با دقت بیشتری خوانده شوند، باتوجه به این مسائل بهترین راه برای شما خرید نمودارنامه آناتومی، نمودارنامه فیزیولوژی، نمودارنامه جنین شناسی و … در کنار درسنامه جامع گلبان است. با این ترکیب احتمال استریت شدن شما در آزمون علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی بسیار بالا می‌رود در حالی که نه رفرنس خوانی کرده‌اید و نه وقت زیادی را صرف خواندن برای این آزمون کرده‌اید.

 

خانم دل زنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.