فیزیولوژی گایتون 2021 – بهترین ترجمه فیزیولوژی گایتون هال

فیزیولوژی گایتون و هال

بهترین ترجمه فیزیولوژی گایتون 2021

فیزیولوژی گایتون 2021 کتابی است که برای اولین بار 65 سال پیش توسط گایتون به نگارش در آمد. این کتاب یکی از درسنامه‌های اصلی پزشکی است. کتاب فیزیولوژی گایتون هال از ابتدا توسط شخص آرتور سی. گایتون نگاشته شد. برخلاف سایر درسنامه‌های پزشکی که اغلب توسط مجموعه‌ای از نویسندگان به نگارش در می‌آمدند. 

پس از آن، در چاپ‌های بعدی کتاب، دکتر مایکل هال نیز مباحثی را به این کتاب افزود. این مباحث کتاب فیزیولوژی پزشکی گایتون را کامل‌تر کرد. محوریت این کتاب بر اساس مفاهیم قابل فهم برای آموزش دانشجویان تدوین شده است. از همین رو نمی‌توان این کتاب را کتابی مرجع برای بررسی آخرین پیشرفت‌های فیزیولوژی دانست.

این کتب مخصوص آموزش گروه‌ها و زیرشاخه‌های مختلف پزشکی نظیر دندانپزشکی، پرستاری و مقاطع تکمیلی علوم زیستی و سلامت بدن است. ترجمه این کتاب نیز به‌عنوان یکی از دروس اصلی پزشکی در کشور ما تدریس می‌شود.

از آنجایی که فیزیولوژی پزشکی یکی از مباحث پایه در زمینه رشته پزشکی است. ترجمه‌های زیادی نیز برای آن ارائه شده است. از همین رو این پرسش اغلب برای دانشجویان پزشکی مطرح است که بهترین ترجمه فیزیولوژی گایتون و هال کدام است.

تکرار مکرر این پرسش از سوی دانشجویان سبب شد تا ترجمه‌‌های مختلف از این کتاب را با یکدیگر مقایسه کنیم. این مقایسه دربرگیرنده نقاط قوت و ضعف هر کتاب است که به دانشجو کمک می‌کند تا باتوجه به معیارهای خود، بهترین ترجمه این کتاب را برای فراگیری فیزیولوژی پزشکی انتخاب نمایند.

مقایسه نقاط قوت و ضعف انواع ترجمه های کتاب فیزیولوژی گایتون

تعدد زیاد ترجمه های فیزیولوژی گایتون 2021 در بازار سبب شده است تا انتخاب و خرید یکی از آن‌ها همواره برای دانشجویان پزشکی و سایر رشته‌های مرتبط دشوار باشد. هر یک از ترجمه های فیزیولوژی پزشکی گایتون 2020 که توسط مترجمان مختلف نگاشته شده است، دارای نقاط قوت و ضعف خود است. البته نقطه قوت و ضعف یک کتاب را می‌توان امری نسبی دانست. زیرا هر کس برای انتخاب بهترین ترجمه فیزیولوژی گایتون معیارهای خاص خود را دارد.

اما امتیاز بهترین ترجمه، تنها به ترجمه روان یک مبحث تعلق نمی‌گیرد. بلکه عوامل بسیاری نظیر خوانایی کتاب، رنگبندی، جلدسازی، کاغذ به کار رفته در کتاب و … همگی از مواردی هستند که در خرید فیزیولوژی گایتون و هال باید به آن‌ها توجه شود.

 

کتاب فیزیولوژی گایتون ترجمه حائری 

کتاب فیزیولوژی گایتون ترجمه حائری یکی از مطرح‌ترین ترجمه‌های این کتاب است که توسط انتشارات اندیشه رفیع به چاپ رسده است. این کتاب دو جلدی است. در این مقایسه کتاب فیزیولوژی گایتون و هال 2021  (جلد اول) مورد بررسی قرار می‌گیرد. البته این بررسی کلی است و می‌توان آن را به جلدهای دیگر این کتاب نیز تعمیم داد.

نقاط قوت فیزیولوژی گایتون 2021

1- یکی از نقاط قوتی که در کتاب فیزیولوژی گایتون به چشم می‌خورد، رنگ جلد آن است. برای انتخاب رنگ جلد این کتاب بسیار هوشمندانه عمل شده است. به نحوی که برای خریدار جلب توجه کند و دانشجو را به سوی خرید آن سوق بدهد.

2- در بخش پایین جلد کتاب عبارت MBS به چشم می‌خورد. عبارت Medical Basic Science به‌نوعی معرف کتاب فیزیولوژی پزشکی است و محوریت آن را نشان می‌دهد. از همین رو به نوعی نامحسوس ذهن خواننده را برای مواجه شدن با مباحث پایه فیزیولوژی پزشکی آماده می‌کند.

3- صفحه اول این کتاب با شعر ” زندگی صحنه یکتای هنرمندی ماست ” شروع می‌شود. این شعر علاوه‌‌بر اینکه می‌تواند معنای انگیزشی برای خواننده داشته باشد، به این موضوع اشاره دارد که کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 یکی از کتاب‌های ماندگار برای تدریس علوم پایه فیزیولوژی پزشکی است. به‌علاوه زیبایی فونت استفاده شده در آن و صفحه آرایی زیبای این بخش شروع انگیزشی خوبی برای خواننده است.

4- در بخش مربوط به معرفی کتاب، مترجمین و … لیستی از نمایندگی‌های فروش آن در شهرهای مختلف کشور آورده شده است. این امر سبب می‌شود که خرید آن برای دانشجویان رشته‌های مرتبط که مشغول تحصیل در شهرهای دیگر کشور هستند ساده‌تر شود.

5- یکی از مهم‌ترین ارکانی که در این کتاب به چشم می‌خورد، رنگبندی به کار رفته در آن است. در هر بخش از کتاب رنگ خاصی به کار رفته است که دسترسی به آن بخش خاص در فیزیولوژی گایتون را برای کاربر ساده‌تر می‌کند. به‌علاوه مثبت و زنده بودن این رنگ‌ها میل و رغبت خواننده را به خواندن و فراگیری کتاب دو چندان می‌کند.

6- جلد این کتاب از دو نوع جلد نرم یا شومیزی و جلد هارد ساخته شده است.

7- در بخش فهرست مطالب، بخش‌ها، فصل‌های هر بخش و سرفصل‌های آن‌ها مشخص شده است. با این امکان، کاربر می‌تواند مستقیماً از فهرست مطالب به سرفصل مدنظر خود مراجعه نماید.

8- در ابتدای هر بخش نیز عناوین یا فصل‌های آن بخش نوشته شده است.

9 – یکی از ویژگی‌های مثبت نگارشی کتاب، بلد و رنگی کردن عبارات کلیدی مهم است. این امر سبب می‌شود تا بخش‌های مهم کتاب راحت‌تر به ذهن سپرده شوند.

10- ترجمه روان این کتاب نیز یکی از ویژگی‌های مهمی است که کتاب فیزیولوژی گایتون حوری سپهری را تا این حد مشهور کرده است.

11- عکس‌ها و نمودارهای به کار رفته در این کتاب نیز از کیفیت و وضوح بسیار خوبی برخوردارند.

12- در قسمت واژه‌یاب علاوه‌بر دسته‌بندی آن بر اساس حروف الفبا، صفحه‌ای که واژه در آن به کار رفته است نیز ذکر شده است.

13- استفاده از جملات کوتاه در ترجمه فیزیولوژی پزشکی گایتون هال یکی دیگر از نقاط قوت ترجمه آن است.

14- واژگان انگلیسی مهم هر صفحه در پاورقی ذکر شده‌اند.

15- کاغذی که برای چاپ این کتاب مورد استفاده قرار گرفته بسیار باکیفیت است.

 

نقاط ضعف فیزیولوژی گایتون 2020

1- از نقاط ضعف این فیزیولوژی گایتون  می‌توان به تکرار جلد آن پس از صفحه اول اشاره کرد. خلاقیت بیشتری می‌توانست در طراحی این صفحه به کار رود.

2- یکی دیگر از نقاط ضعف فیزیولوژی گایتون و هال ترجمه حائری استفاده از واژه‌های انگلیسی در کنار تصاویر و نمودارها است. بهتر بود از لغات فارسی نیز در کنار نگلیسی آن برای توضیح این تصاویر و نمودارها استفاده شود.

3- بهتر بود در بخش‌های اول کتاب نیز مانند بخش‌‌های آخر آن از پاراگراف‌های کوتاه‌تری استفاده شود.

4- در بخش فهرست، فهرست مربوط به هر دو جلد کتاب ذکر شده است

خرید کتاب فیزیولوژی گایتون اندیشه رفیع

برای خرید کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 انتشارات اندیشه رفیع می‌توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید. خلاصه فیزیولوژی گایتون اندیشه رفیع نیز کتاب مفیدی است که در برای مرور و آمادگی برای امتحان، همچنین کنکور کارشناسی ارشد بسیار مفید است. رو این کتاب نیز می‌تواند کمک خوبی برای مرور سریع مطالب بسیرا مهم فیزیولوژی گایتون 2021 باشد.

کتاب فیزیولوژی گایتون ترجمه احمدرضا نیاورانی 

فیزیولوژی گایتون ترجمه احمد رضا نیاورانی اولین ترجمه‌ای بود که از این کتاب به چاپ رسید. این ترجمه به‌قدری مورد توجه قرار گرفت که همچنان در صدر جداول فروش قرار دارد. البته پرفروش بودن این کتاب به معنی بی‌نقص بودن آن نیست. از همین رو در این بخش به بررسی نقاط قوت و ضعف آن خواهیم پرداخت. همانطور که اشاره شد نقاط قوت و ضعف یک کتاب امری نسبی است و فاکتور هر فرد برای خرید هر کتاب متفاوت است.

 

نقاط قوت کتاب فیزیولوژی گایتون

1- جلد کتاب فیزیولوژی گایتون آرتین طب از نوع جلد نرم یا شومیزی است.

2- شروع آن به‌صورت مختصر و ساده و با آیه‌ای از قرآن است.

3- برای هر بخش از رنگبندی خاص استفاده شده است.

4- در بخش فهرست، فهرست بخش اول از فهرست بخش دوم جدا شده است.

5- فصول مختلف و صفحه مربوط به آن‌ها در هر بخش مشخص شده است.

6- در ابتدا هر بخش نیز فصل‌های بخش مربوط مشخص شده است. در صفحه بعدی آن نیز سر فصل‌های هر فصل با ذکر صفحه مربوط وجود دارند. از همین رو با مراجعه به یک بخش خاص می‌توان به صفحات مربوط به سرفصل‌های آن دسترسی داشت.

7- کلمات اصلی در هر فصل از فیزیولوژی گایتون 2021 بلد شده است.

8- واژگان انگلیسی مهم هر صفحه در پاورقی ذکر شده‌اند.

9- ترجمه روان است و در آن از جملات کوتاه استفاد شده است.

نقاط ضعف فیزیولوژی گایتون 2021 احمد نیاورانی

1- از نقاط ضعف فیزیولوژی گایتون 2021 ترجمه نیاوررانی می‌توان به انتخاب رنگ‌ها در آن اشاره کرد. رنگ‌های استفاده اغلب سرد هستند. از همین رو میل و رغبت خواننده را به خواندن کتاب کاهش می‌دهد و خواننده را در حین خواندن خسته می‌کند.

2- بهتر بود واژگان مهم هر بخش علاوه‌بر بلد شدن رنگی نیز می‌شدند تا بیشتر در ذهن خواننده باقی بمانند.

3- کیفیت تصاویر چاپ شده اندکی پایین است و رنگ‌های آن اغلب رو به سردی رفته‌اند.

4- در توضیح نمودارها و تصاویر تنها از کلمات انگلیسی استفاده شده است. بهتر بود تا از لغات فارسی نیزدر کنار انگلیسی آن برای تصاویر و نمودار استفاده شود.

5- بهتر بود بخشی به‌عنوان واژه‌یاب در انتهای کتاب افزوده شود.

6- بهتر بود از کاغذ سفیدتر و بهتری در چاپ کتاب استفاده شود.

 

خرید کتاب فیزیولوژی گایتون نیاورانی

برای خرید کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 انتشارات آرتین طب می‌توانید به لینک های زیر مراجعه نمایید.

فیزیولوژی گایتون ترجمه دکتر نجفی

کتاب فیزیولوژی گایتون و هال ترجمه دکتر نجفی از دیگر ترجمه‌هایی است که از طرفداران خاص خود برخودار است. همانطورکه گفتیم در انتخاب و خرید کتاب فیزیولوژی پزشکی تنها ترجمه آن مطرح نیست. 

چراکه مسلماً اغلب افرادی که دست به ترجمه کتاب مرجع و مطرح گایتون هال زده‌اند، دستی در ترجمه دارند که دوستداران آن سبک خاص از ترجمه را به خواندن وا می‌دارد. 

قطعاً فاکتورهای دیگری نیز در این امر دخیل هستند. از همین رو در این بخش نیز مانند بخش‌های قبل به بررسی این ترجمه خاص از کتاب فیزیولوژی پزشکی که توسط انتشارات ابن سینا منتشر شده است، خواهیم پرداخت.  

نقاط قوت کتاب فیزیولوژی گایتون 2020

1- جلد این کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 از نوع گالینگور است. از همین رو در مواجهه با آن با یک کتاب باکیفیت روبرو خواهید شد که می‌توانید در سالیان تحصیل و پس از آن نیز از آن استفاده نمایید. البته این نوع جلد می‌تواند به‌عنوان نقطه قوت یا ضعف این کتاب بیان شود. 

2- رنگ در نظر گرفته شده برای کتاب، به‌خوبی مفهوم و مضمون آن را بیان می‌کند. به‌علاوه رنگی که برای جلد آن انتخاب شده سرد و خنثی نیست. از همین رو مخاطب می‌تواند باتوجه به کیفیت و رنگ به کار رفته در ساخت جلد، با این کتاب به‌خوبی انس بگیرد. 

3- در بخش معرفی کتاب آدرس و شماره تلفن دو فروشگاه مرکزی آن در تهران و اهواز ذکر شده است. این امر به‌نوعی می‌تواند دسترسی مخاطب را به کتاب ساده‌تر کند. 

4-  کتاب گایتون 2020 فهرست شلوغی را به مخاطب عرضه نمی‌کند. در بخش فهرست تنها بخش‌های مربوط به کتاب و صفحات مربوط به هر فصل مشخص شده‌اند. 

5- رنگ‌های به کار رفته برای جدا کرن هر فصل از دیگری با ظرافت خاصی انتخاب شده‌اند. این رنگ‌ها را می‌توان به نوعی متعادل دانست. 

6- ترجمه بسیار روان است. از لغات ساده و قابل فهم برای این کار استفاده شده، در عین حال نیز پاراگراف‌ها و جملات کوتاه هستند. 

7- بخش ایندکس یا همان واژه یاب نیز علاوه‌بر دسته‌بندی بر اساس حروف الفبا، شماره صفحه خاصی که واژه در آن به کار رفته است را نیز مشخص می‌کند. 

8- در قسمت پاورقی‌های هر صفحه نیز برخی واژگان انگلیسی قید شده است. این امر سبب می‌شود تا دانشجو علاوه‌بر واژه با نوع و نحوه نگارش آن به انگلیسی نیز آشنا شود. 

9- فهرست مطالب جلد اول و جلد دوم کتاب فیزیولوژی گایتون این کتاب به‌صورت جداگانه از یکدیگر به کار برده شده‌اند. از همین رو هر کتاب فهرست مخصوص به خود را دارد و کاربر را از این حیث گیج نمی‌کند. 

10- مقدمه مختصری برای این کتاب بیان شده است. از همین رو خواننده می‌تواند با صرف وقت کم و خواندن آن، کلیت کتاب را ارزیابی نماید. 

نقاط ضعف کتاب گایتون

1- استفاده از جلد گالینگور یا جلد هارد در کتاب فیزیولوژی گایتون هال انتشارات ابن سینا، به نوعی می‌تواند نقطه ضعف این کتاب نیز باشد. زیرا این نوع جلد کتاب را بسیار سنگین می‌کند. 

2- رنگ به کار رفته در جلد این کتاب جذاب و مخاطب پسند است، اما دقیقاً با عکس‌های چاپ شده روی کتاب هماهنگ است. از همین رو عکس‌های به کار رفته در جلد آن به نوعی در رنگ جلد کتاب محو شده‌اند. 

3- صفحه اول کتاب همان عکس جلد است. خلاقیت بیشتری می‌توانست در طراحی این صفحه به کار گرفته شود تا مخاطب را به خود جذب نماید. 

4- رنگ کاغذ مربوط به صفحه پیشگفتار و مقدمه رنگی مایل به قرمز است. از همین رو اگر فردی قصد مطالعه این دو بخش را داشته باشد خیلی زود خسته می‌شود. چراکه نگاه کردن مداوم به این رنگ سبب خستگی چشم خواهد شد.

5- در بخش فهرست کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 ، عنوان بخش‌ها با رنگ قرمز چاپ شده است. اگرچه این رنگ در کنار مشکی خنثی شده؛ اما بهتر بود تا در انتخاب رنگ برای یک کتاب مرجع و درسی دقت بیشتری به کار می‌رفت تا خواندن آن سبب خستگی دانشجو نشود. 

6- بهتر بود به جای به کار بردن رنگ مشکی برای نوشتن هر عنوان از یک بخش یا فصل، رنگ دیگری به کار گرفته شود. 

7- استفاده نکردن از هیچ رنگی برای بلد کردن کلمات کلیدی و عبارات مهم، نه‌تنها فرآیند یادگیری را کندتر می‌کند؛ بلکه خواندن را برای خواننده دشوارتر می‌سازد. 

8- در برش ورقه‌ها کتاب دقت خاصی به کار گرفته نشده است. از همین رو در برخی صفحات عبارت بخش یا فصل، همراه کاغذ برش خورده‌اند. 

9- برخلاف جلد کتاب فیزیولوژی گایتون کاغذ به کار رفته در آن از کیفیت بسیار بالایی برخوردار نیست. 

10- عکس‌های چاپ شده در کتاب کیفیت جالبی ندارند. 

11- بهتر بود برای توضیح عکس‌ها و نمودارها از لغات فارسی نیز در کنار لغات انگلیسی استفاده می‌شد.

12- نبود فهرستی از زیر عنوان‌های هر فصل از یک بخش دسترسی به این مطالب را در دراز مدت دشوار می‌کند. 

خرید کتاب گایتون دکتر نجفی

برای خرید جلد اول و جلد دوم کتاب فیزیولوژی گایتون انتشارات این سینا یا همان فیزیولوژی گایتون 2021 دکتر نجفی که جدیدترین ترجمه آن است می‌توانید از لینک های زیر استفاده کنید. 

فیزیولوژی گایتون 2021 انتشارات ارجمند

همانطورکه می‌دانید، اساس و پایه رشته پزشکی و تمام رشته‌های پیراپزشکی، شناسایی مکانیزم‌ها و نحوه عملکرد دستگاه‌های بدن در قالب علم فیزیولوژی است. از همین رو فیزیولوژی گایتون و هال یکی از کتاب‌های اصلی و پایه‌ای است که تمام دانشجویان رشته پزشکی باید آن را مطالعه کنند تا با پایه و اساس این علم آشنا باشند. این کتاب از 65 سال پیش در حال ترجمه و چاپ است و در بسیاری از کشورهای دنیا به‌عنوان منبع و مرجع رشته‌های پزشکی تدریس می‌شود. در ایران نیز ترجمه‌های زیادی از این کتاب به چاپ رسیده است. تقریباً تمام ناشران کتب علوم پزشکی ترجمه فیزیولوژی گایتون را به چاپ می‌رسانند. این امر سبب می‌شود تا کاربر نتواند در مورد خرید بهترین ترجمه این کتاب تصمیم گیری نماید. یک کتاب خوب، کتابی است که در کنار ترجمه روان، راحتی کاربر در استفاده را نیز در نظر بگیرد. از همین رو در در خرید کتاب فیزیولوژی گایتون و هال به جز ترجمه باید به مواردی همچون نحوه نگارش، صفحه آرایی کتاب و … نیز دقت شود. در ادامه این مطلب به بررسی نقاط قوت و ضعف ترجمه فیزیولوژی گایتون انتشارات ارجمند خواهیم پرداخت. 

نقاط قوت فیزیولوژی گایتون 2021

1- جلد گالینگور یا هارد که سبب ماندگاری بیشتر این کتاب می‌شود یکی از نقاط قوت آن است.

2- هر بخش از کتاب فیزیولوژی گایتون 2020 دارای رنگ منحصر به فردی است. از همین رو کاربر می‌تواند بدون مراجعه به فهرست کتاب به بخش مورد نظر خود مراجعه نماید. 

3- در ابتدای هر بخش رئوس مطالب و سرفصل‌های آن آورده شده است. 

4- تصاویر به کار رفته در ترجمه گایتون انتشارات ارجمند از کیفیت خوبی برخوردارند. 

5- پاورقی‌ها در فهم نگارش و تلفظ صحیح برخی کلمات کمک کننده هستند. 

6- در پایان هر فصل منابعی معرفی شده است که می‌تواند برای محققانی که بر روی یک موضوع خاص از علم فیزیولوژی تحقیق می‌کنند بسیار مفید واقع شود. 

7- ترجمه خوب است و مفهوم جمله را منتقل می‌کند؛ اما به دلیل جملات بلند ممکن است اندکی کاربر را خسته کند. 

8- این کتاب از بخش‌های مختلف تشکیل شده و هر بخش دارای چند فصل است. در بخش فهرست صفحات مربوط به بخش و فصول مختلف مشخص شده‌اند. 

9- فهرست جلد اول و دوم این کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 در هر دو جلد آن قید شده است. 

10- این کتاب از صفحه‌آرایی بسیار خوبی برخودار است. به‌نحوی که از رنگ‌های زیادی در آن استفاده نشده تا چشم کاربر را خسته کند. در عین حال نیز صفحات کتاب بی‌رنگ و بی‌روح نیستند. 

نقاط ضعف فیزیولوژی گایتون ارجمند

1- جلد گالینگور با وجود محافظت از کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 آن را بسیار سنگین می‌کند. ازهمین رو بهتر است با دو نوع جلد شومیز و گالینگور تولید شود.

2- جمله‌های کتاب بلند هستند. این موضوع یکی از ضعف‌های ترجمه است. زیرا با وجود روان بودن ذهن خواننده را خسته می‌کند و درک مطلب را برای او دشوار می‌سازد.

3- از آنجایی که فونت به کار رفته برای نگارش کتاب کوچک است. بهتر بود پاراگراف‌های آن اندکی از یکدیگر فاصله داشتند. پارگراف‌های بلند نیز به نوعی ضعف ترجمه و ویراستاری کتاب است. زیرا خواننده در حین خواندن کتاب خسته خواهد شد. 

4- ترجمه کتاب فیزیولوژی گایتون 2020 روان است، اما جملات و پاراگراف‌های بلند ذهن خواننده را خسته خواهد کرد. 

5- توضیحات زیر شکل‌ها و نمودارها غالباً بخش‌های مهمی از کتاب هستند. اما به آن‌ها توجه نمی‌شود. از همین رو بهتر بود این توضیحات در یک باکس رنگی نوشته شوند تا توجه کاربر را جلب کنند.

6- بلد کردن یا رنگی کردن کلمات کلیدی اصلی باعث می‌شود تا نکات مهم بهتر به ذهن سپرده شوند. 

10- این کتاب درسی است. از همین رو، خلاصه نکات یا بخش سؤالات و مسائل می‌توانست در آن گنجیده شود.

11- بهتر بود واژه انگلیسی برخی کلماتی که به فارسی روان ترجمه شده‌اند، در کنار آن‌ها نوشته می‌شد. 

خرید کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 با تخفیف

برای خرید  کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 با تخفیف می‌توانید از لینک های خرید زیر استفاده کنید و کتاب مورد نظر خود را پس از بررسی نقاط قوت و ضعف آن خریداری نمایید. طبعاً یکی از نکاتی که باید در بررسی فیزیولوژی گایتون 2021 در نظر گرفته شود نسبی بودن نقاط قوت و ضعف این کتاب است. از همین رو به‌عنوان خواننده این کتاب با هر یک از ترجمه های دیگر کتاب گایتون ، نقاط قوت و ضعف آن را با ما به اشتراک بگذارید. همچنین می‌توانید کتاب خلاصه فیزیولوژی پزشکی گایتون را نیز برای مرور سریع این درس از طریق لینک‌های زیر مشاهده نمایید. 

فیزیولوژی گایتون 2021 دکتر قاسمی

کتاب فیزیولوژی گایتون 2021 دکتر قاسمی نیز در کنار سایر ترجمه‌های آن، همواره جایگاه یکی از بهترین ترجمه‌ها را به خود اختصاص داده است. این کتاب در کنار فیزیولوژی گایتون حوری سپهری یا فیزیولوژی گایتون ترجمه نیاورانی همواره یکی از گزینه‌ها برای خرید است. ترجمه گایتون 2021 دکتر قاسمی به تازگی و با همکاری ناشران مختلفی به چاپ رسیده است. در ادامه این مطلب به بررسی نقاط قوت و ضعف این کتاب خواهیم پرداخت. 

نقاط قوت فیزیولوژی پزشکی گایتون ترجمه قاسمی

1- کتاب فیزیولوژی گایتون2021 دکتر قاسمی با دو جلد گالینگور و جلد شومیز به چاپ رسیده‌اند. این دو جلد دارای اختلاف قیمت بسیار کمی با یکدیگر هستند اما این امکان را به کاربر می‌دهند که جلد کتاب را متناسب با نیاز و سلیقه خود انتخاب نماید.

2- کتاب فیزیولوژی گایتون بطورکلی به چند بخش تقسیم می‌شود. هر یک از این بخش‌های دارای فصل‌های مختلف هستند و هر بخش از هر فصل نیز دارای سر فصل های مختلف است. در فهرست تبیین شده برای این کتاب صفحه مربوط به هر بخش، فصل و سرفصل های مختلف آن نوشته شده است. از همین رو دسترسی کاربر به سرفصل های مختلف این کتاب حجیم، ساده‌تر خواهد شد. 

3- این کتاب از نظر صفحه آرایی بسیار خوب عمل کرده است. به نحوی که بلافاصله پس از باز کردن فیزیولوژی پزشکی گایتون دکتر قاسمی متوجه این موضوع خواهید شد. 

4- علارغم نزدیکی رنگ‌‌های به کاربرده شده در کتاب به هر بخش رنگ خاصی اختصاص داده شده است. این امر نیز استفاده از کتاب را برای کاربر بسیار ساده می‌کند.  

5- بلد و رنگی کردن کلمات کلیدی، به‌ویژه رنگی کردن آن‌ها کاربر را در امر بخاطر سپاری کلمات یاری می‌کند.

6- بکارگیری کلمات فارسی در  فیزیولوزی گایتون ترجمه دکتر قاسمی و به کاربردن اصل کلمه در پاورقی سبب می‌شود تا کاربر با تلفظ صحیح این کلمات یا اصطلاحات که به فارسی برگردانده شده‌اند نیز آشنا شود.

7- منابع هر بخش به‌صورت مختصر در انتهای آن بخش خاص آورده شده است. بطوری که یک صفحه از آن  و حتی کمتر  را شامل می‌شود. این امر به ویژه برای کسانی که قصد تحقیق  در مورد یک بخش خاص از این کتاب را دارند بسیار مفید است. 

نقاط ضعف گایتون 2021 دکتر قاسمی

1- 1- برای تمام عکس‌ها و جداول توضیحاتی در زیر آن‌ها عنوان شده است. اما وجود این توضیحات در یک کادر رنگی توجه کاربر را بیشتر جلب می‌نمایند. از همین رو بهتر است اگر مطلب مهمی در این توضیحات آورده شده است، توضیحات زیر جداول داخل یک کادر رنگی قرار بگیرند.

2- ترجمه فیزیولوژی گایتون 2021 روان است. اما با جمله بندی درست‌تر جملات کتاب می‌توانستند مفهوم‌تر باشند. 

3- بسیاری از شکل های این کتاب معرف آناتومی بدن هستند. برای مثال در شکل زیر که در ابتدای بخش قلب آورده شده است، بخش‌های مختلف قلب در تصویر به‌صورت جزء به جز معرفی شده‌اند. تمام اسامی استفاده شده در تصویر انگلیسی هستند. در حالی که استفاده از کلمات فارسی برای معرفی اجزای مختلف قلب امر یادگیری را به مراتب ساده‌تر می‌کند.

گایتون 2021 دکتر قاسمی

4- این کتاب، کتابی درسی است و در عین حال نیز برای آمادگی برای کنکور مورد استفاده قرار می‌گیرد. از همین رو ارائه خلاصه‌ای از نکات در پایان هر فصل برای فراگیری آن کمک بزرگی محسوب می‌شود.

5- بخش مختصری از پایان هر بخش می‌توانست به سؤالات پرتکرار کنکور اختصاص داده شود. این امر به جهت آشنایی خواننده با سؤالات کنکور و فصول مهمی که در  کنکور مطرح‌ترند بسیار کاربردی است. 

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *