منابع ارشد روانشناسی وزارت بهداشت

منابع ارشد روانشناسی وزارت بهداشت | سوالات کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

منابع ارشد روانشناسی وزارت بهداشت چیست؟

سوال فوق مهم‌ترین سوال داوطلبان کنکور روانشناسی وزارت بهداشت است. کنکور ارشد روانشناسی توسط هر دو گروه وزارت بهداشت و وزارت علوم برگزار می‌شوند. بهترین منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت علوم نیز با بهترین منابع ارشد روانشنای بالینی تفاوت چندانی ندارد.

اما کنکور این دو گروه کاملاً بایکدیگر متفاوت هستند. زیرا بازار کار روانشناسی بالینی وزارت بهداشت بهتر از وزارت علوم است و به فارغ التحصیلان این امکان را می‌دهد که در کلینیک‌ها مشغول به کار شوند یا حتی پروانه مطب دریافت کنند.

البته اعطای نظام پزشکی روانشناسی مشروط بر آن است که داوطلب در دو مقطع در رشته روانشناسی تحصیل کرده باشد. برای مثال در مقطع کارشناسی در رشته روانشناسی و در مقطع کارشناسی ارشد روانشناسی وزارت بهداشت، بخواند. همچنین می‌تواند در دو مقطع ارشد و دکتری روانشناسی بالینی وزارت بهداشت تحصیل کرده و پروانه مطب کسب کند.

منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت 1401

هر ساله منابعی از سوی وزارت بهداشت به‌عنوان منابع ارشد روانشناسی بالینی اعلام می‌شوند. این منابع اغلب شامل کتاب‌های رفرنس مانند زمینه روانشناسی اتکینسون و هیلگارد، همچنین کتاب‌هایی مانند روانشناسی کاپلان و سادوک است.

این کتاب‌های رفرنس اغلب از سوی وزارت به این دلیل اعلام می‌شوند که داوطلبان بدانند سوالات کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت از کدام منبع طرح می‌شوند و این موضوع اصلاً به این معنی نیست که داوطلبان باید از این منابع برای قبولی در این آزمون استفاده کنند. البته اگر داوطلب وقت کافی برای مطالعه کتاب رفرنس داشته باشد و بتواند نکات آن را استخراج کند، این کتاب‌ها نیز می‌توانند مرجع خوبی برای آزمون باشند، به شرطی که بتوان برنامه‌ریزی درستی برای مطالعه آن‌ها داشت.

منابع کارشناسی ارشد مجموعه روانشناسی
آمار و روش تحقیق 1- روش تحقیق در علوم رفتاری دکتر دلاور
2- احتمالات و آمار کاربردی دکتر دلاور
نظریه‌های شخصیت و نظریه‌های روان‌درمانی 1- نظریه‌های شخصیت تألیف فیست و فیست ترجمه یحیی سید محمدی
2- کاربست مشاوره و روان‌درمانی تألیف کری – ترجمه سید محمدی3- منبع توصیه شده: تاس مارنات
روانشناسی عمومی و رشد 1- زمینه روانشناسی هیلگارد ترجمه دکتر براهنی
2- روانشناسی رشد جلد 1 و 2 لورابرک یحیی سید محمدی
3- خلاصه روانپزشکی کاپلان و سادوک آخرین ویراست
کلیات روانپزشکی و روانشناسی فیزیولوژیک 1- روانشناسی فیزیولوژیکی جیمز کالات یحیی سید محمدی
2- مقدمات نوروسایکولوژی تألیف دکتر داود معظمی
3- خلاصه روان‌پزشکی کاپلان و سادوک آخرین ویراست
4- Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5)
اصول خدمات بهداشتی و بهداشت روان 1- رابرت کائین (1389) مشاوره پیشگیرانه – ترجمه دکتر سهرایی و همکاران شرکت
2- کی پارکر، جان اورت پارک (1393) کلیات خدمات بهداشتی، جلد دوم مترجم دکتر شجاعی
3- کاپلان و سادوک (آخرین چاپ) خلاصه روانپزشکی – ترجمه مظاهر رضاعی
4- جفری پی کرامر، داگلاس ای برستاین و ویکی پرز (آخرین چاپ) روانشناسی بالینی، ترجمه مهرداد فیروز بخت
5- کیت تودر (1382)ارتقای سلامت روان، ترجمه دکتر خواجوی، مهین درستی،…، لواسانی و همکاران،
روانشناسی بالینی
(شامل روانشناسی بالینی، نابهنجاری، آسیب‌شناسی، ارزیابی روانشناختی)
1- روانشناسی بالینی جفری پی کرامر، داگلاس ای برستاین و ویکی پرز مهرداد فیروز بخت
2- راهنمای سنجش روانی جلد 1 و 2 تألیف گری گریت – مارنات ترجمه دکتر حسن پاشا شریف
3- اصول مصاحبه بالینی بر مبنای DSM-IV-R تألیف اکهارت اوتمر، زیگلیند اوتمر، ترجمه دکتر مهدی نصر اصفهانی، جلد 1
4- آسیب‌شناسی روانی جلد 1 و 2 تألیف دکتر دیوید سون مترجم دکتر حمید شمسی پور
5- خلاصه روان‌پزشکی کاپلان و سادوک آخرین ویراست
6- Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders (DSM-5)
7- رابین دیماتیو (آخرین چاپ) روانشناسی سلامت، جلد دوم، ترجمه موسوی اصل، سالاری فر، آذربایجانی و عباسی، انتشارات سمت (فصل‌های 10، 8، 11، 14)
زبان عمومی 1- Anderson, A. Active Skills for Reading (Vols. 1-4). USA: Thompson.

2- KIRN, e. and Hartman, P. Interaction: Reading. McGraw-Hill.

3- Atai, M.R. Shoja, J. Kafshgarsouteh. and Zolghadri, M. English for the Students of Medicine. Tehran: SAMT.

4- Seal, B. Academic Encounters: Reading, Study Skills and Writing. Cambridge Uni. Press.

5- Shokrpour, N. and Mehbudi, A. Improving Reading Skills. Tehran: Jangal Publications.

6- Markstein, L. and Hirasawa, L. Developing Reading Skills (Vol. 1-3). Cambridge University Press.

منابع فوق منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت هستند که اغلب آن‌ها یا حجم بسیار زیادی دارند یا نمی‌توان کتاب آن‌ها را خریداری کرد! چراکه چاپ کتاب‌ها به قدری قدیمی است که نمونه آن‌ها پیدا نمی‌شوند. به‌علاوه مطالب این کتاب‌ها همگی آموزشی هستند و به هیچ وجه کنکوری نیستند، بنابراین بهتر است اگر زمان کمی تاکنکور دارید به منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت 1401 تا این حد بسنده کنید که بدانید سوالات از چه مراجعی طرح می‌شوند.

بهترین منابع ارشد روانشناسی بالینی

بهترین منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت منابعی هستند که بتوانند در زمان کم شما را به نتیجه مطلوب برسانند، نه کتاب‌هایی که از سوی وزارت بهداشت به‌عنوان مرجع اعلام می‌شوند. این منابع شامل درسنامه‌ها، نمودارنامه‌ها و کتاب‌های خلاصه، کتاب تست‌های شامل سوالات کنکور ارشد روانشناسی سال‌های گذشته یا کتاب تست‌های تالیفی با پاسخ تشریحی هستند. در ادامه به معرفی کتاب‌هایی خواهیم پرداخت که می‌توانند بهترین منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت باشند و شما را به نتیجه مطلوب برسانند.

  • روش تحقیق در علوم رفتاری دکتر دلاور

روش تحقیق در علوم رفتاری دکتر دلاور بهترین کتابی است که می‌توانید برای درس آمار و روش تحقیق استفاده کنید. بطورکلی درس آمار و روش تحقیق درسی است که موسسات کنکوری چندان برای نگارش درسنامه آن تلاش نکرده‌اند. شاید این موضوع به این خاطر باشد که کتاب روش تحقیق در روان شناسی و علوم تربیتی دکتر دلاور یک کتاب جامع  و کم حجم است. البته ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت نیز در این امر بی‌تأثیر نیست.

  • جعبه سیاه آمار و روش تحقیق

کتاب تست مهم‌ترین کتابی است که باید در آزمون ارشد وزارت بهداشت داشته باشید. کتاب جعبه سیاه آمار و رو تحقیق یکی از معدود کتاب‌هایی است که سوالات کنکور ارشد و دکتری درس آمار و روش تحقیق وزارت بهداشت را جمع آوری کرده است تا شرکت کنندگان آزمون ارشد دکتری بتوانند از آن استفاده کنند. در این کتاب مطالب ارشد و دکتری به‌صورت تفکیک شده بیان شده‌اند.

این کتاب شامل نمونه سوالات سال‌های گذشته کنکور ارشد وزارت بهداشت است با این تفاوت که موضوعات به‌صورت فصل به فصل بیان شده‌اند. همچنین این کتاب دارای پاسخنامه تشریحی است که  در نوع خود می‌تواند به‌عنوان یک درسنامه پر از نکته نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

  • روش تحقیق و آمار در علوم پزشکی دکتر حجتی

ERS ارشد و دکتری روش تحقیق و آمار در علوم پزشکی دکتر حجتی یا همان کتاب مرور آزمون ارشد و دکتری روش تحقیق و آمار کتابی شامل 1500 تست طبقه بندی شده با پاسخ‌نامه تشریحی است. این کتاب علاوه‌بر تست‌های سال‌های گذشته شامل تست‌های تالیفی نیز هست. این کتاب نیز مانند جعبه سیاه آمار و روش تحقیق بر اساس سرفصل‌های درس آمار و روش تحقیق نوشته شده است.

  • صفر تا صد نظریه های شخصیت فیست

صفر تا صد نظریه‌ های شخصیت فیست یک کتاب درسنامه است که مطالب نظریه‌های شخصیت فیست را بطور جامع اما کنکوری در اختیار داوطلب قرار می‌دهد. این کتاب مطالب پویشی، انسان‌گرا، نظریه‌های آمادگی زیستی و نظریه‌های یادگیری شناختی را شامل می‌شود.

دانشجویان با استفاده از این کتاب می‌توانند اطلاعاتی گسترده را در مورد نظریه‌های شخصیت فیست به دست آورند. این کتاب یک کتاب درسنامه است که نکات کنکوری را نیز به داوطلب ارائه می‌کند و به‌نوعی داوطلب را برای کنکور ارشد آماده می‌کند. باتوجه به ویژگی‌های این کتاب، کتاب صفر تا صد نظریه های شخصیت فیست یکی از بهترین منابع روانشناسی وزارت بهداشت است که می‌تواند در زمان کوتاه مطالب جامعی را به داوطلب منتقل کند.

  • تاس نظریه‌ های شخصیت فیست

تاس نظریه های شخصیت فیست در حقیقت کتاب کامل کننده صفر تا صد نظریه های شخصیت فیست است. تاس نظریه‌های شخصیت فیست کتابی متشکل از تست‌های تالیفی است که بهتر است از آن، پس از مطالعه هر بخش از کتاب صفر تا صد نظریه‌های شخصیت برای بخاطر سپاری بهتر مطالب استفاده کنید.

  • صفر تا صد روانشناسی عمومی هیلگارد

صفر تا صد روانشناسی عمومی هیلگارد نیز کتابی است که بر اساس کتاب دو جلدی زمینه روانشناسی هیلگارد نوشته شده است. نوع نگارش در این کتاب به‌صورت خلاصه شده است و تمام مطالب کتاب دو جلدی هیلگارد در این کتاب جا داده شده‌اند.

از آنجایی که این کتاب به‌عنوان منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت به نگارش درآمده است، بیشتر به نکات کنکوری و مطالب مورد توجه طراحان سوال پرداخته است. همچنین این کتاب به‌نحوی نگارش شده است که می‌تواند به‌عنوان درسنامه در کلاس‌های درس نیز مورد استفاده قرار بگیرد.

  • روانشناسی رشد لورا برک

کتاب روانشناسی رشد لورا برک یک کتاب دو جلدی است که جزو منابع ارشد روانشناسی وزارت بهداشت محسوب می‌شود. یعنی کتابی است که سوالات مربوط به روانشناسی رشد از آن طرح می‌شوند. همچنان هیچ ناشری روی کتاب درسنامه یا نمودارنامه روانشناسی رشد کار نکرده است البته این موضوع تا حد زیادی به ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی نیز بستگی دارد که در ادامه به آن خواهیم پرداخت.

اما اگر نیاز است که این درس را به‌صورت تخصصی یاد بگیرید کتاب تاس روانشناسی رشد، متشکل از مجموعه تست‌های تالیفی است در زمینه روانشناسی رشد است که به‌صورت فصل به فصل نگارش شده است و دارای پاسخنامه تشریحی است. این پاسخنامه تشریحی می‌تواند به شما کمک کند تا با تست زدن مطالبی را که از کتاب اصلی روانشناسی رشد آموخته‌اید مورد سنجش قرار دهید.

  • دستنامه روانشناسی بالینی کاپلان و سادوک

کتاب دستنامه روانشناسی بالینی کاپلان و سادوک را می‌توان تنها کتاب خلاصه شده مجموعه سه جلدی کاپلان و سادوک دانست. این کتاب برمبنای DSM-5 تنظیم شده است و می‌توان از آن در زمان‌هایی که وقت کمی تا کنکور کارشناسی ارشد دارید استفاده کنید. بطورکلی با وجود اهمیت این کتاب در آزمون کارشناسی ارشد، نمی‌توان هر سه جلد آن را برای این آزمون مطالعه کرد. بنابراین بهتر است یک کتاب خلاصه شده مانند دستنامه روانشناسی بالینی کاپلان و سادوک را مطالعه کرد.

  • تاس آسیب شناسی روانی کاپلان

کتاب تاس کاپلان نیز مانند سایر کتاب‌های تاس شامل سوالات تالیفی کتاب کاپلان و سادوک است. اگر وقت کمی تا کنکور ارشد باقی است این کتاب و کتاب دستنامه روانشناسی بالینی کاپلان و سادوک مکمل خوبی برای یکدیگر هستند. زیرا کتاب تاس کاپلان، دارای پاسخنامه تشریحی است که می‌توانید از نکات ارائه شده در این پاسخنامه نیز جهت تکمیل آموخته‌های خود استفاده نمایید.

سوالات کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

سوالات کنکور ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت اغلب سوالاتی هستند که در سال‌های گذشته مورد توجه طراحان سوال قرار گرفته‌اند. این سوالات اغلب در کتابی با نام بانک سوالات گرد هم جمع شده‌اند. منظور از کتاب بانک سوالات، کتابی است که در آن مجموعه سوالات روانشناسی بالینی وزارت بهداشت در سال‌های گذشته گردآوری شده‌اند.

نمونه‌ای از این کتاب‌ها، کتاب گنجینه جامع سوالات روانشناسی بالینی است. این کتاب شامل مجموعه سوالات سال‌ها گذشته است؛ البته نوع طبقه‌بندی سوالات در آن به‌صورت فصل به فصل است. این کتاب دارای پاسخنامه تشریحی است و یکی از کامل‌ترین کتاب تست‌های موجود است. این کتاب تست دارای یک پاسخنامه تشریحی کامل و جامع است.

گرایش های ارشد روانشناسی وزارت بهداشت

گرایش های ارشد روانشناسی وزارت بهداشت شامل روانشناسی بالینی، بهداشت روان، روانشناسی سلامت و روانشناسی بالینی کودکان است. بهتر است پیش از آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت و انتخاب منابع ارشد روانشناسی وزارت بهداشت، گرایش مورد علاقه خود را مشخص نمایید. این امر سبب می‌شود تا بتوانید باتوجه به ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت، بهترین منابع را انتخاب کنید. درحقیقت گرایش منتخب شما است که مشخص می‌کند چه کتابی را به‌عنوان مرجع مطالعه کنید.

ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت

ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت نیز در انتخاب منابع ارشد روانشناسی وزارت بهداشت تاثیر مستقیم دارد. به‌ویژه اگر زمان کمی تا کنکور ارشد باقی مانده است. برای مثال اگر درسی در آزمون ارشد ضریب 2 داشته باشد، قطعاً تأثیر پاسخگوئی به سوالات آن در رتبه شما بسیار بیشتر از درسی با ضریب یک است. ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی به شرح زیر است:

ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت
روانشناسی بالینی 3.0
نظریه های شخصیت و روان درمانی 2.0
روانشناسی عمومی و رشد 1.5
کلیات روانپزشکی  و روانشناسی فیزیولوژیک 2.0
آمار و روش تحقیق 1.5

همانطورکه می‌بینید، درس زبان در این آزمون دارای ضریب 3 است. بنابراین منابع ارشد روانشناسی وزارت بهداشت باید شامل کتاب زبان نیز باشند. طبق جدولی که در ابتدای متن ارائه شد، منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت همگی منابع انگلیسی هستند که باتوجه به سطح زبان ایرانیان معمولاً به درد آمادگی برای آزمون ارشد نمی‌خورند.

بطورکلی سوالات زبان آزمون کارشناسی ارشد وزارت بهداشت شامل دو بخش لغت و درک مطلب هستند. برای آمادگی برای سوالات لغت می‌توانید از کتاب مثبت نود زبان استفاده کنید که یک هندبوک جامع شامل لغات ارشد، استخدامی و دکتری وزارت بهداشت است.

برای سوالات درک مطلب نیز نیاز است که بطور مکرر تست بزنید. برای این کار نیز کتاب جعبه سیاه زبان ارشد یکی از بهترین انتخاب‌های شما است. این کتاب شامل سوالات ارشد و دکتری وزارت بهداشت به همراه ترجمه تمام متون و پاسخنامه تشریحی است. به‎‌علاوه در ابتدای این کتاب نیز درسنامه مختصری برای آموزش شیوه تست زنی به داوطلب ارائه شده است.

نتیجه گیری:

در این مقاله منابع ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت 1401 را شرح دادیم. همچنین تمام کتاب‌هایی را که می‌توانید باتوجه به ضرایب دروس ارشد روانشناسی بالینی وزارت بهداشت و گرایش های ارشد این رشته مطالعه کنید را معرفی کرده‌ایم. باتوجه به این مطالب دقیقا می‌توانید باتوجه به گرایشی که مدنظر دارید، بهترین منبع را برای قبولی در آزمون استفاده کنید.

خانم دل زنده
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *