معرفی و مقایسه کتاب

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1402

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 و 2 و 3 | بهترین کتاب تست علوم آزمایشگاهی

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی کدام کتاب‌ها هستند؟ کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهی چند سال است؟ آیا منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 و 2 و 3 با یکدیگر متفاوت هستند؟

همانطورکه می‌دانید مجموعه علوم آزمایشگاهی به سه گروه علوم آزمایشگاهی 1، علوم آزمایشگاهی 2 و علوم آزمایشگاهی 3 تقسیم می‌شود. هر یک از این سه گروه، دارای زیر گروه‌ها یا گرایش‌های متفاوتی هستند. برای مثال مجموعه علوم آزمایشگاهی یک، شامل زیرگروه‌ها یا گرایش‌هایی مثل بیوشیمی بالینی، ژنتیک و زیست فناوری است.

گرایش‌های علوم آزمایشگاهی 2 شامل خون شناسی و ایمنی شناسی است و گرایش‌های علوم آزمایشگاهی 3 شامل قارچ شناسی، میکروب شناسی و ویروس شناسی است. باتوجه به تفاوت‌هایی که هر یک از این رشته‌ها دارند، طبیعتاً منابع ارشد علوم آزمایشگاهی نیز با یکدیگر متفاوت هستند.

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 اعلام شده از سوی وزارت بهداشت اغلب شامل کتاب‌های رفرنس مانند بیوشیمی لنینجر و … است. البته این رفرنس‌ها باتوجه به گرایش مورد نظر شما متفاوت است. همچنین منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 سال 1402 دچار تغییراتی شده است که این تغییرات در جدول زیر مشخص شده‌اند. این منابع شامل موارد زیر است

منابع کارشناسی ارشد مجموعه علوم آزمایشگاهی یک
بیوشیمی عمومی 1- بیوشیمی دولین
2- بیوشیمی استرایر (حذف شده)
3- بیوشیمی هارپر ( جدید – 1402)4 – کتاب بیوشیمی لیپنکات (جدید – 1402)
زیست‌شناسی سلولی و مولکولی زیست شناسی سلولی مولکولی لودیش
شیمی آلی و عمومی موریسون بوید (کتاب کامل)- شیمی آلی مترجم دکتر یاوری
ژنتیک 1. کتاب ژنتیک پزشکی امری
2. کتاب ژنتیک پزشکی تامپسون & تامپسون
3. T.strachan & A.red.human molecular Genetics.Last eddition
میکروب شناسی  1-Finegulld (Baily & scoit). Diagnostic Microbiology

2- میکروبیولوژی جاوتز عباس بهادر (جدید)

3- میکروب شناسی مورای 2021 ترجمه عباس بهادر (جدید)

زبان عمومی کتاب زبان انگلیسی 90 پلاس – منبع توصیه شده صفر تا صد زبان انگلیسی – جعبه‌ی سیاه زبان ارشد علوم پزشکی

همانطورکه می‌بینید، کتاب‌های معرفی شده از سوی وزارت بهداشت همگی کتاب‌های رفرنس هستند. طبیعتاً مطالعه این رفرنس‌های حجیم برای آزمون ارشد و استخدامی میسر نیست. باتوجه به این موضوع، بهترین منابع برای ارشد علوم آزمایشگاهی 1 کدام کتاب‌ها هستند؟

منابع ارشد بیوشیمی بالینی

همانطورکه اشاره کردیم، مجموعه علوم آزمایشگاهی 1 شامل سه گرایش بیوشیمی بالینی، ژنتیک و زیست فناوری است. بیوشیمی بالینی یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های این رشته است. برای قبولی در گرایش بیوشیمی بالینی طبیعتاً اولین چیزی که به‌عنوان منبع در اختیار شما قرار می‌گیرد؛ منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت هستند.

اما اگر بخواهیم رک بگوییم، مطالعه رفرنس برای آزمون‌هایی مانند ارشد و استخدامی هیچ کمکی به کسب رتبه خوب به شما نمی‌کند. در ادامه این مطلب کتاب‌هایی را به شما معرفی خواهیم کرد که به کمک آن‌ها بتوانید رتبه قابل قبولی را در آزمون ارشد علوم آزمایشگاهی 1 کسب کنید و بتوانید در گرایش بیوشیمی بالینی قبول شوید.

 • چکیده بیوشیمی

ضروریات بیوشیمی رضا محمدی جلد ششم یا چکیده بیوشیمی رضا محمدی، خلاصه‌ای از جلد دوم تا پنجم کتاب‌های ضروریات بیوشیمی رضا محمدی است. این کتاب می‌تواند توسط داوطلبین آزمون ارشد و حتی دکتری تخصصی رشته‌های غیر بیوشیمی مورد استفاده قرار بگیرد. این کتاب شامل مجموعه‌ای از نکات مهم مباحث مختلف بیوشیمی برای آمادگی برای آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت و دانشگاه آزاد و وزارت علوم است.

 • صفر تا صد بیوشیمی

کتاب صفر تا صد بیوشیمی را می‌توان یکی از بهترین منابع ارشد بیوشیمی دانست. این کتاب بر اساس کتاب بیوشیمی لنینجر و آخرین مصوبه‌های شورای عالی برنامه‌ریزی نوشته شده است. برتری که این کتاب نسبت به ضرویات بیوشیمی رضا محمدی دارد، این است که تمرکز این کتاب تنها بر روی مطالب پایه بیوشیمی نیست؛ بلکه به مطالب بالینی نیز در این کتاب پرداخته شده است.

این کتاب مطالب بیوشیمی علوم آزمایشگاهی 1 و 2 را پوشش می‌دهد و حتی می‌تواند برای کنکور ارشد رشته تغذیه و سم شناسی نیز مورد استفاده قرار بگیرید. کتاب صفر تا صد بیوشیمی حتی می‌تواند برای زدن تست‌های گرایش ژنتیک از مجموعه علوم آزمایشگاهی 1 نیز مفید باشد. بنابراین این کتاب درسنامه را می‌توان یکی از جامع‌ترین منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 به‌ویژه منابع ارشد بیوشیمی بالینی دانست.

 • drs بیوشیمی بالینی

کتاب drs بیوشیمی بالینی نیز به کتاب مرور جامع بیوشیمی بالینی مشهور است و یکی از کتاب‌هایی است که می‌توان از آن برای آمادگی برای آزمون ارشد و استخدامی علوم آزمایشگاهی 1 به‌ویژه رشته بیوشیمی استفاده کرد.

این کتاب یک چکیده جامع و کاربردی از کتاب‌های هارپر، دولین، لنینجر، استرایر و بیولوژی سلولی مولکولی است. تلاش شده است تا در این کتاب مفاهیم و نکات کلیدی برای هر فصل مشخص شوند. همچنین تلاش شده است تا با استفاده از تصاویر و جداول کاربردی مفهوم مطالب ساده‌تر به خواننده منتقل شود.

بهترین کتاب تست بیوشیمی

منابع معرفی شده بیشتر درسنامه‌هایی هستند که می‌توانند به‌عنوان منابع ارشد بیوشیمی بالینی مورد استفاده قرار بگیرند. بدون اینکه نیاز باشد کتاب‌های رفرنسی مانند بیوشیمی لنینجر یا بیوشیمی استرایر را مطالعه کنید. اما در کنار این کتاب‌ها نباید از تست زنی و کتاب‌های تست غافل شد. در ادامه به معرفی بهترین کتاب‌های تست بیوشیمی خواهیم پرداخت.

 • جعبه سیاه بیوشیمی

کتاب جعبه سیاه بیوشیمی شامل مجموعه سوالات بیوشیمی سال‌های گذشته کنکور ارشد، به همراه پاسخنامه تشریحی است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به فصل‌بندی آن بر اساس شورای عالی برنامه ریزی اشاره کرد.

این نوع فصل بندی به شما این امکان را می‌دهد که پس از مطالعه هر مبحث از درسنامه‌های بیوشیمی تست‌های آن را نیز بزنید. این کتاب و کتاب صفر تا صد بیوشیمی توسط یک ناشر منتشر شده‌اند.

بنابراین می‌توان این دو کتاب را به‌نوعی مکمل یکدیگر دانست؛ به‌گونه‌ای که می‌توانید از کتاب صفر تا صد بیوشیمی به‌عنوان یک رفرنس برای درس بیوشیمی استفاده کنید؛ سپس در کنار آن با استفاده از کتاب جعبه سیاه بیوشیمی، تست‌ها مبحثی را که مطالعه کرده‌اید، بزنید.

 • گنجینه بیوشیمی دکتر جعفرنژاد

گنجینه بیوشیمی دکتر جعفرنژاد را می‌توان یکی از مشهورترین کتاب‌های تست در زمینه بیوشیمی دانست. این کتاب شامل تست‌های طبقه‌بندی شده درس بیوشیمی است. این کتاب برای کسانی که قصد شرکت در آزمون ارشد وزارت بهداشت، تربیت مدرس، دانشگاه آزاد و وزارت علوم را نیز دارند؛ مناسب است. از ویژگی‌های این کتاب می‌توان به پاسخنامه تشریحی آن اشاره کرد. این پاسخنامه تشریحی برای درک بهتر مطالب توسط  کاربر با اشکال و جداول همراه شده است.

بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد ژنتیک

همانطورکه اشاره کردیم گرایش ژنتیک نیز جزو گرایش‌های علوم آزمایشگاهی یک محسوب می‌شود. بنابراین منابع آن با منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 یکسان است؛ اما طبیعتاً ضرایب هر درس در هر گرایش با درس دیگر متفاوت است.

برای مثال اگر قصد دارید که در گرایش ژنتیک قبول شوید طبیعتاً باید تمرکز خود را بر روی کتاب‌هایی مانند کتاب ژنتیک امری یا کتاب تامپسون & تامپسون یا سایر کتاب‌های ژنتیک بگذارید. اما این کتاب‌های رفرنس نیز مانند رفرنس‌های بیوشیمی برای برای مطالعه برای آزمون ارشد وزارت بهداشت چندان مناسب نیستند.

در ادامه کتاب‌های درسنامه و تستی را معرفی خواهیم کرد که بر اساس منابع ژنتیک نوشته شده و می‌تواند به شما کمک کند که زمان خود را برای مطالعه برای آزمون ارشد بهتر مدیریت کنید، درحالی که اغلب مطالب مورد نیاز را نیز مطالعه کرده باشید.

 • صفر تا صد ژنتیک انسانی و پزشکی

همانطورکه گفتیم مجموعه درسنامه‌های صفر تا صد یکی از کامل‌ترین مجموعه درسنامه‌ها برای آمادگی برای آزمون ارشد هستند. کتاب صفر تا صد ژنتیک یک درسنامه کامل است که بر اساس منابع درس ژنتیک مانند ژنتیک امری 2022 و کتاب ژنتیک تامپسون و سایر رفرنس‌های درس ژنتیک نوشته شده است و از آنجایی که یک درسنامه کنکوری است، مطالبی را شامل می‌شود که بیشتر مورد توجه طراحان کنکور است.

 • خلاصه ژنتیک در پزشکی تامپسون & تامپسون و  خلاصه ژنتیک امری

کتاب‌های خلاصه نیز معمولاً گزینه خوبی برای آمادگی برای آزمون‌ها و کنکورها هستند. اگر اصرار به رفرنس خوانی دارید پیشنهاد می‌شود که حداقل بجای کتاب‌های رفرنس از خلاصه‌های آن‌ها استفاده کنید.

تفاوت عمده‌‌ای که این کتاب‌های خلاصه با کتاب‌های درسنامه‌ای مانند صفر تا صد ژنتیک دارند این است که این کتاب‌ها بر اساس یک رفرنس خاص نوشته شده‌اند. خلاصه ژنتیک در پزشکی تامپسون & تامپسون و خلاصه ژنتیک امری نمونه ای از این کتاب‌ها هستند.

 • نمودارنامه ژنتیک پزشکی

نمودارنامه‌ها را نیز می‌توان نوعی درسنامه دانست؛ اما درسنامه‌ای خلاصه شده و کاملاً کنکوری! این کتاب به اندازه کتاب‌های درسنامه مانند صفر تا صد در مطالب دقیق نشده است و تمام تلاش آن نکته برداری و خلاصه نویسی از مطالب کنکوری است. در عین حال نیز برخلاف کتاب خلاصه ژنتیک امری و سایر کتاب‌های خلاصه شده، خلاصه‌ای از یک رفرنس خاص نیست؛ بلکه خلاصه‌ای از نکات کنکوری است که به‌ویژه در زمان دوره کردن بدرد می‌خورند.

این کتاب همچنین می‌تواند به‌‌عنوان منابع ارشد علوم آزمایشگاهی برای سایر گرایش‌ها نیز مورد استفاده قرار بگیرد. برای مثال اگر گرایش هدف شما بیوشیمی است، نیازی نیست که درس ژنتیک را به‌خوبی درس بیوشیمی بخوانید، اما نمی‌توانید این درس را نیز حذف کنید. بنابراین در چنین شرایطی کتاب نمودارنامه ژنتیک یکی از بهترین انتخاب‌ها برای شما است. کتاب میانبر الگوریتم ژنتیک نیز کتابی مشابه نمودارنامه ژنتیک است.

کتاب تست ژنتیک

همانطورکه قبلاً نیز اشاره کردیم، مطالعه درسنامه برای کنکور ارشد، بدون کتاب تست معنا پیدا نمی‌کند. همانطورکه مطالعه کتاب تست حتی به همراه پاسخنامه تشریحی نیز بدون کتاب درسنامه معنایی نمی‌یابد. از همین رو در ادامه این مطلب تعدادی از کتاب تست‌های خوب ژنتیک را به شما معرفی خواهیم کرد تا بتوانید با استفاده از تست‌های آن به خودآزمایی بپردازید.

 • IQB ژنتیک

IQB ژنتیک یکی از کامل‌ترین بانک سوالات ژنتیک به همراه پاسخنامه تشریحی است. این کتاب می‌تواند برای آزمون ارشد علوم آزمایشگاهی، آزمون دکتری و علوم پایه پزشکی و دندانپزشکی مورد استفاده قرار بگیرد. این کتاب تمام سوالات کنکور وزارت بهداشت را دربر می‌گیرد و یکی از کامل‌ترین پاسخنامه‌ها را دارد.

 • تاس ژنتیک انسانی

کتاب تاس ژنتیک شامل مجموعه سوالات تالیفی ژنتیک است. سوالات این کتاب بر اساس کتاب ژنتیک امری طراحی شده است و بیشتر به درد زمانی می‌خورد که کتاب ژنتیک امری را به‌عنوان رفرنس مطالعه کرده‌اید و اکنون می‌خواهید، با نمونه سوالات آن آشنا شوید یا بطورکلی به مطالب کتاب ژنتیک امری بیشتر مسلط شوید.

منابع ارشد زیست فناوری پزشکی

منابع ارشد زیست فناوری پزشکی بیشتر بر روی دروسی مانند زیست شناسی سلولی مولکولی، بیوشیمی و میکروب شناسی متمرکز است. در بخش‌های قبل منابع درس بیوشیمی بطورکامل معرفی شدند. در ادامه به معرفی منابع درس سلولی مولکولی و میکروب شناسی می‌پردازیم.

 • صفر تا صد زیست شناسی سلولی مولکولی

کتاب صفر تا صد زیست شناسی سلولی مولکولی خلاصه‌ای از کتاب سلولی مولکولی لودیش است. البته این کتاب ساختاری مانند کتاب لودیش ندارد، بلکه این کتاب درسنامه‌ای مخصوص آزمون ارشد و دکتری است، بنابراین نوع نگارش آن به‌نحوی است که بتواند دانشجو را برای شرکت در آزمون آماده کند.

 • خلاصه سلولی مولکولی لودیش

خلاصه سلولی ملکولی لودیش ابرقویی و خلاصه سلولی مولکولی لودیش برای فردا معروفترین کتاب‌های خلاصه لودیش هستند که بر اساس کتاب لودیش جدید یعنی کتاب زیست شناسی سلولی مولکولی لودیش 2021 نوشته شده‌اند. همانطورکه گفتیم کتاب‌های خلاصه مخصوص زمان‌هایی هستند که می‌خواهید رفرنس‌خوانی کنید، اما زمان کافی برای مطالعه کتاب اصلی را ندارید، بنابراین کتاب‌های خلاصه بهترین گزینه هستند.

 • نمودارنامه زیست شناسی سلولی مولکولی

کتاب نمودارنامه زیست شناسی سلولی و مولکولی نیز مانند کتاب خلاصه لودیش یک کتاب خلاصه شده از کتاب لودیش است؛ اما آنچه کتاب نمودارنامه سلولی مولکولی را از کتاب خلاصه لودیش متمایز می‌کند و آن را به یکی از بهترین کتاب‌های خلاصه برای آمادگی برای آزمون تبدیل می‌کند، شیوه نگارش این کتاب است.

نحوه نگارش در این کتاب به‌صورت نموداری و خلاصه‌برداری شده از کتاب لودیش است. به‌علاوه در این کتاب بیشتر به مطالب مورد توجه طراحان سوال پرداخته شده است. همچنین نحوه نگارش نموداری آن سبب می‌شود تا مطالب ساده‌تر در ذهن کاربر باقی بماند.

 • گنجینه سوالات سلولی مولکولی دکتر جعفرنژاد

کتاب گنجینه سوالات سلولی مولکولی دکتر جعفرنژاد شامل سوالات طبقه بندی شده مرتبط با مباحث سلولی مولکولی آزمون ارشد و دکتری وزارت بهداشت است. این کتاب دو جلدی است و نوع طبقه بندی سوالات در آن بر اساس سرفصل‌های دروس سلولی و مولکولی است. تمام سوالات این کتاب دارای پاسخنامه تشریحی هستند.

 • جعبه سیاه سلولی مولکولی

کتاب جعبه سیاه سلولی و مولکولی شامل مجموعه سوالات کنکور کارشناسی ارشد و دکتری است. با این تفاوت که نحوه چیدمان فصل‌های این کتاب به‌صورت سال به سال نیست، بلکه به‌صورت موضوعی است. این کتاب تنها کتاب تستی است که بر اساس کتاب زیست شناسی سلولی مولکولی لودیش 2021 به نگارش در آمده است. سوالات این کتاب نیز دارای پاسخنامه تشریحی است.

 • IQB سلولی و IQB مولکولی

کتاب IQB سلولی و کتاب IQB مولکولی یکی از مشهورترین کتاب تست‌های سلولی و مولکولی هستند. این کتاب‌ها سوالات دو مبحث سلولی ومولکولی را از یکدیگر جدا کرده‌اند. این دو کتاب نیز مانند تمام کتاب تست‌های سلولی و مولکولی دارای پاسخنامه تشریحی هستند.

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 2

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 2 تقریباً مشابه با منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 هستند؛ با این تفاوت که دروس ایمنی شناسی و خون شناسی نیز به دروس، بیوشیمی، سلولی مولکولی و میکروب شناسی اضافه شده‌اند.

همانطورکه گفتیم، گرایش‌های زیر مجموعه علوم آزمایشگاهی 2، دو رشته خون شناسی و ایمنی شناسی هستند. بنابراین این دو درس در آزمون ارشد این رشته از اهمیت زیادی برخوردارند. علوم آزمایشگاهی 2 شامل دو گرایش ایمنی شناسی و خون شناسی است. اگرچه منابع ارشد برای هر دوی این گرایش‌ها یکسان‌اند اما داوطلب باتوجه به ضرایب گرایشی که مدنظر دارد، باید بداند که کدام کتاب‌ها را بیشتر و کدام کتاب را کمتر بخواند.

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی دو برای دو درس خون شناسی و ایمنی شناسی کتاب‌هایی مانند ایمونولوژی رویت و هماتولوژی هافبراند، میکروب شناسی مورای و … هستند. اما طبیعتاً این منابع نیز مانند سایر منابع ارشد این رشته، کتاب‌های پرحجمی هستند که مطالعه آن‌ها برای آزمون چندان امکان پذیر نیست. منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 2 وزارت بهداشت به شرح زیر هستند:

منابع کارشناسی ارشد مجموعه علوم آزمایشگاهی (2)
زیست‌شناسی سلولی مولکولی 1- زیست شناسی سلولس مولکولی لودیش
ایمنی‌شناسی 1 – ایمنولوژی دکتر محمد وجگانی
2 – اصول و تفسیر آزمایش‌های سرولوژی بالینی – دکتر پرویز پاکزاد
Medical Immunology – Stites et al
ایمونولوژی سلولی مولکولی ابوالعباس
میکروب‌شناسی میکروب شناسی جاوتز عباس بهادر جلد اول
Microbiology- Jawetz & etal
Zinsser microbiology- Jokike & etal – میکروب شناسی زینسر
Diagnostic microbiology- Finegulld (baily & scoit)
میکروب شناسی مورای
خون‌شناسی و بانک خون ضروریات هماتولوژی هافبراند 2020
Clinical Diagnosis- Davidson & Henry
Practical Hematology- Dacie
Text Book of Blood Banking and Transfusion Medicine- Sally. V. Rudmann
خون‌شناسی پزشکی- مجتبی طبرستانی: جلد 1 و 2، مشهد
بیوشیمی 1. بیوشیمی هارپر (جدید)
2. بیوشیمی لیپینکات (جدید)
3. بیوشیمی بالینی دولینبیوشیمی لنینجر

طبیعتاً باتوجه به حجم این منابع، نمی‌توان از آن‌ها برای آمادگی برای آزمون ارشد استفاده کرد. به‌عبارتی می‌توان گفت منابع وزارت بهداشت بیشتر به این منظور اعلام می‌شوند که داوطلب بداند، کدام کتاب‌ها برای طراحی سوال مورد استفاده قرار گرفته‌اند، نه به این معنی که داوطلب از این کتاب‌ها برای آمادگی برای آزمون استفاده کند. چراکه همواره بخش‌هایی هستند که بیشتر مورد توجه طراحان سوال هستند.

منابع ارشد ایمونولوژی

در بین منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 2، منابع ارشد ایمونولوژی نسبت به منابع ارشد هماتولوژی پرطرفدارترند چراکه بطورکلی، گرایش ایمنی شناسی نسبت به هماتولوژی پرطرفدارتر است. البته منظور از منابع ارشد ایمونولوژی، منابع ارشد اعلام شده از سوی وزارت بهداشت نیستند، بلکه منابعی هستند که می‌توانند داوطلب را در مدت زمان کوتاه به نتیجه مطلوب برسانند.

کتاب‌هایی که در ادامه معرفی می‌شوند، مناسب درس ایمنی شناسی هستند. اما اگر گرایش هدف شما، گرایش ایمنی شناسی است، باید ضرایب هر درس را در آزمون را چک کنید. زیرا طبیعتاً سایر دروسی که به‌عنوان منبع معرفی می‌شوند نیز باتوجه به ضریب در رتبه نهایی شما تأثیرگذارند.

 • صفر تا صد ایمنی شناسی

کتاب صفر تا صد ایمنی شناسی را می‌توان تنها کتاب جامع کنکوری در زمینه ایمنی شناسی دانست. این کتاب یک کتاب درسنامه است که بر اساس رفرنس‌های اعلام شده از سوی وزارت بهداشت نوشته شده است.

اما در نگارش این کتاب بیشتر به مطالبی توجه شده است که مورد توجه طراحان سوال است و تا حد امکان مطالب اضافی کتاب‌های رفرنس در این کتاب حذف شده‌اند. البته کتاب صفر تا صد ایمنی شناسی کاملاً خلاصه شده یا به اصطلاح شب امتحانی نیست، بنابراین برای مطالعه آن باید وقت کافی در نظر بگیرید.

 • نمودارنامه ایمنی شناسی

منابع کارشناسی ارشد علوم آزمایشگاهینمودارنامه ایمنی شناسی را می‌توان از بهترین کتاب‌های درسنامه دانست. نوع نگارش این کتاب به‌صورت شاخه‌ای و نموداری یا خلاصه برداری شده است. شاید در نظر اول این کتاب بیشتر به درد دوره کردن مطالب در زمان آزمون بخورد، اما اگر در بطن کتاب برویم، کتابی کامل و جامع را خواهیم دید که می‌تواند به‌عنوان درسنامه اصلی نیز مورد استفاده قرار بگیرد. با این تفاوت که نحوه نگارش این کتاب به‌صورت شاخه‌ای است و باعث می‌شود که مطالب خیلی ساده‌تر در ذهن کاربر باقی بمانند.

 • گنجینه سوالات ایمنی شناسی

منابع ارشد علوم آزمایشگاهیبرای یادگیری درس ایمنی شناسی، در کنار مطالعه کتاب رفرنس یا درسنامه، استفاده از کتاب تست به همراه پاسخنامه تشریحی لازم و ضروری است. زیرا تست زنی برای آمادگی برای آزمون جزو ضروریات است.

بطوریکه حتی اگر خط به خط کتاب رفرنس را بلد باشید، بدون تست زنی و تمرین قبلی زمان خود را در جلسه آزمون از دست خواهید داد. به‌علاوه با استفاده از کتاب‌های تست می‌توانید با نحوه طراحی سوال در آزمون‌های قبلی آشنا شوید، همچنین با استفاده از پاسخنامه تشریحی آن، از بسیاری از نکات کنکوری مطلع شوید.

کتاب گنجینه سوالات ایمنی شناسی شامل مجموعه سوالات کنکورهای سال‌های گذشته ایمنی شناسی تاکنون است. این کتاب دارای پاسخنامه تشریحی است و نوع فصل بندی کتاب بر اساس سرفصل‌های مصوب شورای عالی برنامه ریزی است. این امر به شما این امکان را می‌دهد که پس از مطالعه هر بخش از درس ایمنی شناسی بتوانید بتواند تست‌های آن را بزنید.

 • IQB ایمنی شناسی

منابع کارشناسی مجموعه علوم آزمایشگاهیکتاب IQB ایمنی شناسی نیز یکی از کتاب‌های تست در زمینه ایمنی شناسی است که برخلاف سایر کتاب‌های IQB بر اساس سرفصل‌های این درس طبقه بندی شده است. این کتاب نیز دارای پاسخنامه تشریحی است که می‌تواند به داوطلب کمک کند تا بسیاری از نکات کنکوری را از طریق همین پاسخنامه تشریحی بیاموزد.

منابع ارشد هماتولوژی

اگر رشته هدف شما از شرکت در آزمون علوم آزمایشگاهی 2 رشته هماتولوژی یا خون شناسی است، منابع ارشد هماتولوژی نسبت به سایر منابع ارجعیت می‌یابند. البته همانطورکه قبلا نیز اشاره کردیم ضرایب در انتخاب منابع تاثیرگذارند، بنابراین حتماً ضرایب هر درس را برای انتخاب منابع در نظر بگیرید.

 • درسنامه جامع خون شناسی و بانک خون

منابع ارشد علوم آزمایشگاهیهمانطورکه از نام این کتاب پیداست، کتاب فوق درسنامه جامع خون شناسی و بانک خون است که علاوه‌بر مطالب خون شناسی، مفاهیمی نظیر ایمونولوژی، بیوشیمی، ریست سلولی مولکولی، خون شناسی و حتی زبان عمومی را دربر دارد. به‌عبارتی این کتاب را می‌توان از کامل‌ترین منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 2 دانست که به‌ویژه در زمان‌هایی که وقت کافی برای مطالعه هیچ کتاب دیگری ندارید می‌تواند به درد شما بخورد.

 • نمودارنامه خون شناسی

کتاب نمودارنامه خون شناسی بر خلاف کتاب درسنامه جامع خون شناسی تنها به مبحث هماتولوژی می‌پردازد. در این کتاب سرفصل‌هایی مثل کم خونی، انعقاد و بدخیمی‌های خونی مورد بررسی قرار می‌گیرند.

همانطورکه اشاره کردیم، شیوه نگارش کتاب نمودارنامه به‌گونه‌ای است که سبب می‌شود، مطالب خیلی ساده در ذهن کاربر بمانند. به‌علاوه این کتاب به‌صورت خلاصه نویسی ون کته برداری یه نگارش درآمده است.

 • اطلس خون شناسی دکتر پدرام

کتاب‌های اطلس کتاب‌های شماتیک برای آموزش تصویری هستند. همانطورکه می‌دانید آموزش تصویری یکی از بهترین راه‌ها برای فراگیری مطالب است. استفاده از کتاب‌‌های اطلس، مانند اطلس خون شناسی دکتر پدارم با تقویت حافظه تصویری باعث می‌شوند تا داوطلب راحت‌تر مطالب خون شناسی را بیاموزد.

 • گنجینه سوالات خون شناسی

منابع کارشناسی ارشد مجموعه علوم آزمایشگاهی 3کتاب گنجینه سوالات خون شناسی یک کتاب تست است که شامل سوالات سال‌های قبل خون شناسی به انضمام پاسخ تشریحی است. شیوه تدوین فصل‌ها در گنجینه خون شناسی بر اساس سرفصل‌های این درس است. این کتاب علاوه‌بر پاسخ‌نامه تشریحی دارای جداول و نکات آموزشی است.

 • IQB خون شناسی و بانک خون

منابع آزمون ارشد میکروبیولوژیکتاب IQB خون شناسی و بانک خون، منبع کامل سوالات خون شناسی و بانک خون آزمون‌های کاردانی به کارشناسی علوم آزمایشگاهی، کارشناسی ارشد و دکتری خون شناسی، همچنین علوم سلولی و کاربردی و انگل شناسی است. این کتاب دارای پاسخنامه تشریحی است.

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 3

گرایش‌های زیرمجموعه علوم آزمایشگاهی 3 شامل قارچ شناسی، میکروب شناسی و ویروس شناسی است. بطورکلی می‌توان منابع ارشد علوم آزمایشگاهی را در بسیاری از دروس مشترک دانست. اما همانطورکه اشاره کردیم، آنچه حائز اهمیت است، ضرایب دروس علوم آزمایشگاهی است. چراکه بطور مستقیم در درصدهای داوطلب تأثیرگذار است. منابع ارشد علوم آزمایشگاهی اعلام شده از سوی وزارت بهداشت به شرح زیر هستند.

منابع کارشناسی ارشد مجموعه علوم آزمایشگاهی 3
دروس امتحانی و منابع اعلام‌شده از سوی وزارت بهداشت ویروس‌شناسی میکروب شناسی زینسر
میکروب شناسی جاوتز عباس بعادر
میکروب‌شناسی پزشکی (باکتری شناسی) Microbiology- Walker & etal
Microbiology- Jawetz & etal
Zinsser microbiology- Jokike & etal
Diagnostic microbiology- Finegulld (baily & scoit)
میکروب شناسی مورای
قارچ‌شناسی  قارچ‌شناسی پزشکی جامع – دکتر فریده زینی-دکتر امیر سید علی مهبد
زیست‌شناسی سلولی مولکولی زیست شناسی سلولی مولکولی لودیش
ایمنی‌شناسی ایمنونولوژی رویت (حذف شده)
ایمنولوژی وجگانیایمونولوژی ابوالعباس (جدید)
انگل‌شناسی Markell and vogs 2006- medical parasitology

تک یاخته شناسی پزشکی غلامحسین ادریسیان

بیماری های انگلی در ایران جلد دوم (جدید)

کرم شناسی پزشکی فریدون ارفع

انگل لیشمانیا و لیشمانیوزها

منابع آزمون ارشد میکروبیولوژی وزارت بهداشت

گرایش میکروبیولوژی یا میکروب شناسی یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های علوم آزمایشگاهی 3 است. کتاب‌هایی مانند کتاب میکروبیولوژی جاوتز یا میکروب شناسی مورای عمدتاً منابعی هستند که از سوی وزارت بهداشت برای این درس معرفی می‌شوند. اما این گرایش نیز مانند سایر گرایش‌های علوم آزمایشگاهی، دارای درسنامه و کتاب تست‌های مجزا است که می‌توان بجای کتاب‌های رفرنس از آن‌ها استفاده کرد.

 • صفر تا صد باکتری شناسی

بهترین منابع کنکور کارشناسی ارشد ژنتیککتاب صفر تا صد باکتری شناسی نیز مانند سایر کتاب‌های صفر تا صد یک درسنامه جامع در است که بر اساس کتاب‌های میکروب شناسی جاوتز، میکروب شناسی پزشکی مورای، میکروب شناسی پزشکی زینسر و میکروب شناسی واکر نوشته شده است.

اگر نگاهی به منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 3 اعلام شده از سوی وزارت بهداشت بیندازیم؛ می‌توانیم به‌راحتی بفهمیم که کتاب صفر تا صد باکتری شناسی تمام این منابع را دربر می‌گیرد. اما در عین حال تلاش شده است تا حجم کتاب به حداقل ممکن کاهش یابد و تنها مطالبی در آن گنجانده شده که مورد توجه طراحان کنکور بوده است.

 • گنجینه سوالات باکتری شناسی

منابع ارشد بیوشیمی بالینیکتاب گنجینه سوالات باکتری شناسی را می‌توان مکمل کتاب صفر تا صد باکتری شناسی دانست. این کتاب شامل مجموعه‌‌ای از تست‌ها به همراه پاسخنامه تشریحی است. شما می‌توانید پس از مطالعه هر فصل از کتاب صفر تا صد باکتری شناسی با استفاده از کتاب گنجینه سوالات باکتری شناسی آموخته‌های خود را کامل کنید.

 • خلاصه میکروب شناسی جاوتز

در مطالعه برای آزمون کارشناسی ارشد هرگز از مطالعه کتاب‌های خلاصه رفرنس غافل نشوید. این کتاب‌ها خلاصه شده کتاب اصلی هستند. بنابراین به‌نوعی می‌توان گفت که شما کتاب رفرنس را برای آزمون مطالعه کرده‌اید، اما تفاوت این کتاب خلاصه میکروب شناسی جاوتز با کتاب رفرنس در این است مطالب در آن شرح و بسط داده نشده‌اند.

منابع ارشد ویروس شناسی پزشکی

ویروس شناسی پزشکی یکی از رشته‌های مهم زیر مجموعه پزشکی است. تاثیر این علم در زندگی انسان‌ها بسیار مهم و مشهود است، بنابراین ویروس شناسی نیز یکی از گرایش‌های مهم زیر مجموعه علوم آزمایشگاهی 3 است. اصلی‌ترین منابع برای ارشد ویروس شناسی جلد دوم کتاب میکروب شناسی جاوتز است که در مورد ویروس‌ها و قارچ‌ها صحبت می‌کند و  همچنین کتاب میکروبیولوژی زینسر نیز جزو این دسته است.

 • نمودارنامه ویروس شناسی

بهترین کتاب تست علوم آزمایشگاهیکتاب نمودارنامه ویروس شناسی را می‌توان تنها کتابی دانست که بر اساس کتاب‌های رفرنس و به‌عنوان یک درسنامه نوشته شده است. اگرچه شیوه نگارش در این کتاب به‌صورت خلاصه شده و نموداری است. اما به جرأت می‌توان گفت که این کتاب یکی از کامل‌ترین کتاب‌هایی است می‌توان برای آزمون ارشد از آن استفاده کرد. به‌علاوه شیوه نگارش آن به‌نحوی است که مطالب به راحتی در ذهن خواننده باقی می‌مانند.

 • IQB ویروس شناسی

منابع ارشد علوم آزمایشگاهی 1 و 2 و 3کتاب IQB ویروس شناسی کتاب تست تخصصی در زمینه ویروس شناسی پزشکی است. این کتاب به‌صورت طبقه بندی شده و بر اساس سرفصل‌های ویروس شناسی پزشکی است. برای مثال شما می‌توانید یک مبحث را از کتاب اصلی یا کتاب نمودارنامه مطالعه کنید، سپس برای تسلط بیشتر به مطلب تست‌های آن را بزنید. این تست‌ها، تست‌های ویروس شناسی سال‌های گذشته کنکور هستند و تست‌های تالیفی نیستند.

نتیجه‌گیری:

در این مقاله تمام منابع ارشد علوم آزمایشگاهی را معرفی کردیم. در کنار این منابع نیز کتاب‌هایی را معرفی کردیم که با استفاده از آن‌ها می‌توانید بهترین نتیجه را از آزمون‌های ارشد و استخدامی و … بگیرید.

در حقیقت رتبه شما در آزمون تا حد زیادی یه انتخاب گرایش مورد نظر، بررسی ضرایب برای مشاهده تأثیر هر درس برای قبولی در آزمون و انتخاب رفرنس مناسب برای درس خواندن بستگی دارد. بطورکلی کتاب‌ها رفرنس منابع خوبی برای مطالعه برای آزمون نیستند، زیرا هر مبحث را بطور کامل شرح و بسط داده‌اند.

اما کتاب‌هایی مانند درسنامه، نمودارنامه و خلاصه‌ها برای مطالعه آزمون بهترند. زیرا وقت کمتری را صرف مطالعه خواهید کرد. در عین حال نیز مطالب امتحانی و مدنظر طراحان سوال را می‌خوانید. همچنین برای مطالعه برای آزمون‌هایی مانند آزمون ارشد هرگز نباید از داشتن کتاب تست‌ها با پاسخ تشریحی غافل شد.

زیرا آشنایی با تست‌ها و تقویت مهارت تست زنی به خودی خود می‌تواند شما را به سمت جلو ببرد. به علاوه پاسخ‌های تشریحی که این کتاب‌ها برای هر سوال ارائه داده‌اند در نوع خود می‌تواند یک درسنامه باشد و یک نکته کنکوری را به شما آموزش دهد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *