معرفی و مقایسه کتاب

بهترین منابع ارشد پرستاری

منابع کارشناسی ارشد پرستاری | منابع عمومی آزمون ارشد پرستاری | بهترین منبع داخلی جراحی

منابع کارشناسی ارشد پرستاری هر سال توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شوند؛ اما آیا این منابع بهترین منابع ارشد پرستاری هستند؟ آیا این منابع بهترین منبع داخلی جراحی یا بهترین منابع ارشد پرستاری ویژه نوزادان نیز هستند یا بهترین منابع آزمون کارشناسی ارشد پرستاری کودکان؟

همانطورکه می‌دانید کارشناسی ارشد پرستاری، دارای گرایش‌های مختلفی است. برای قبولی در هر یک از این گرایش‌های خاص نیز نیاز است که برنامه‌ریزی لازم را داشته باشید و از روی منابعی بخوانید که جوابگوی نیاز شما باشند. منابع اعلام شده از سوی وزارت بهداشت برای کنکور ارشد پرستاری به شرح زیر هستند.

منابع کارشناسی ارشد مجموعه پرستاری 1400 – 1401
پرستاری داخلی و جراحی 1- برونر و سودارث داخلی جراحی
2)Medical – surgical nursing: clinical management for positive outecomes / Joyce M. Black, Jane Hokanson Hawks – 7 th. ed. St. Louis: Elsevier Saunders, Last Edition
3)Phipp’s medical – surgical nursing: health and illness perspectives/ Frances Donovan Monahan …[et. al.] – 8 th. ed. St. Louis: Elsevier, Mosby, Last Edition
منبع توصیه شده صفر تا صد پرستاری داخلی و جراحی – دکتر پورغلام و همکاران
پرستاری کودکان پرستاری کودکان ونگ
منبع توصیه شده پرستاری کودک سالم و بیمار – دکتر نگارین اکبری
پرستاری بهداشت جامعه 1 – Community and public health nursing/ Marcia Stanhope, Jeannette Lacaster. 6 th. Ed – St. Louis: mosby, Last Edition
2 – Community health nursing: theory and practice/ Claudia M. Smith, Frances A. Manure. 2 th.ed. Philadelphia: W. B. Saunders, Last Edition
3 – پارک، جان اورت، 1928 درسنامه پزشکی پیشگیری و اجتماعی – مؤلفان جی. ای. پارک. ک. پارکر، برگردان به فارسی حسین شجاعی تهرانی – ویرایش هفدهم – تهران: سماط، آخرین ویرایش
4 – برنامه و راهنمایی ایمن‌سازی (‌جلد 6). تهران: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی معاونت سلامت
منابع توصیه شده صفر تا صد بهداشت جامعه – دکتر پورغلام
90 پلاس بهداشت جامعه – حمیدرضا جوکار
نمودارنامه سلامت جامعه – حمیدرضا جوکار
پرستاری بهداشت مادران و نوزادان 1 – Maternity and women’s health care/ Deitra Leonard Lowdermilk, Shannon E. perry. 8 th. Ed. St. Louis: mosby, Last Edition
2- روان پرستاری کاترین فورتیناش
روان پرستاری 1 – Psychiatric nursing care plans/ Katherine M. Fortinash, patricia A. Holoday Worret – 5 th. ed. St. Louis: Mosby, Elsevier, Last Edition
2 – Mental Health nursing: an introductory text/ Barbara B. Bauer, Signes Hill/ – Philadelphia: W. B. Saunders, Last Edition
1-منبع توصیه شده صفر تا صد روان پرستاری – محمد ایمانی پور
زبان عمومی  منابع اعلام شده توسط وزارت بهداشت – کتاب زبان انگلیسی 90 پلاس – منبع توصیه شده صفر تا صد زبان انگلیسی – جعبه‌ سیاه زبان ارشد علوم پزشکی

باتوجه به لیست فوق، اصلی‌ترین منابعی که به‌عنوان منابع کارشناسی ارشد پرستاری معرفی شده‌اند، منابعی مانند مجموعه برونر و سودارث، کتاب بلک & فیپس و … هستند. قطعاً شما برای مطالعه برای آزمون ارشد، وقت کافی برای خواندن مجموعه 17 جلدی برونر یا سایر کتاب‌های رفرنس را ندارید، بنابراین بهترین منابع ارشد پرستاری قطعاً این کتاب‌ها نیستند. به‌علاوه اگر قبول شدن در گرایش خاصی مانند مانند داخلی جراحی، پرستاری کودکان و … مدنظر شماست؛ باید برنامه‌ریزی خاصی داشته باشید، برای مثال درس‌های مربوط به گرایش موردنظر خود را بیشتر بخوانید.

در ادامه این مطلب شما را با بهترین منبع داخلی جراحی، منابع ارشد پرستاری ویژه نوزادان و بطورکلی بهترین منابع کارشناسی ارشد پرستاری آشنا خواهیم کرد. به‌عبارتی به معرفی کتاب‌هایی خواهیم پرداخت که با مطالعه آن‌ها بتوانید در آزمون ارشد رتبه خوبی کسب کنید و در گرایش مورد نظر خود قبول شوید.

خرید منابع کارشناسی ارشد پرستاری

باتوجه به مطالب فوق نتیجه می‌گیریم که برای خرید منابع کارشناسی ارشد پرستاری رفتن به سراغ کتاب‌های رفرنس زمان شما را می‌گیرد و باعث می‌شود که پول خود را بیهوده خرج کنید. اما چه منابعی را برای برای کنکور ارشد پرستاری تهیه کنیم؟

پیش از خرید منابع بهتر است در رابطه با بهترین گرایش کارشناسی ارشد پرستاری تحقیق کنید تا بتوانید هدفمند مطالعه کنید. همچنین نباید از منابع عمومی آزمون ارشد پرستاری نیز غافل شوید در ادامه به معرفی این کتاب‌ها خواهیم پرداخت.

منابع ارشد پرستاری داخلی جراحی

بطورکلی در آزمون ارشد پرستاری سوالات مربوط به هر گرایش مشخص شده‌اند، بنابراین اگر قبولی در گرایش خاصی مانند داخلی جراحی مدنظر شما است؛ بهتر است روی کتاب‌های ویژه این گرایش تمرکز بیشتری داشته باشید، البته این به این معنی نیست که از سایر بخش‌ها غافل شوید، زیرا درصد سایر بخش‌ها نیز در رتبه نهایی شما تاثیرگذار است.

 • صفر تا صد پرستاری داخلی جراحی

کتاب صفر تا صد پرستاری داخلی جراحی یکی از بهترین منابع کارشناسی ارشد پرستاری است که حتماٌ باید آن را در برنامه خود قرار دهید. این کتاب بر اساس مجموعه برونر و کتاب‌های بلک اند فیپس نوشته شده است.

بنابراین این کتاب می‌تواند کاملاً جای رفرنس را برای شما بگیرد. از ویژگی‌های مهم کتاب صفر تا صد داخلی جراحی این است که اگرچه این کتاب یک کتاب درسنامه است؛ اما کاملاً به‌صورت کنکوری نوشته شده است و مطالب آن سرشار از نکات کنکوری است. به‌علاوه این کتاب دارای چاپ رنگی است که این امر نیز به خودی خود سبب می‌شود تا خواننده راحت‌تر بتواند با کتاب ارتباط برقرار کند.

 • drs پرستاری داخلی جراحی

کتاب drs پرستاری داخلی جراحی نیز مانند صفر تا صد داخلی جراحی یک کتاب درسنامه است. با این تفاوت که مطالب این کتاب خیلی حجیم‌تر و بیشتر از کتاب صفر تا داخلی جراحی است که گاهی حتی ممکن است موجب ترس داوطلب از مطالعه مطالب کتاب شود. این کتاب همچنین دارای چاپ سیاه و سفید است که در نوع خود ترس از مطالعه کتاب را چند برابر می‌کند. برای اینکه بدانید بین drs پرستاری داخلی جراحی یا صفر تا صد تا صد داخلی جراحی کدام کتاب را انتخاب کنید بهتر است مقاله مربوط به مقایسه این دو کتاب را بخوانید.

 • خلاصه پرستاری داخلی جراحی

کتاب rrn پرستاری داخلی جراحی، qrs مرور سریع پرستاری داخلی جراحی یا کتاب نکات طلایی پرستاری داخلی جراحی قنبری از کتاب‌های خلاصه شده یا مرور سریع پرستاری داخلی جراحی هستند. این کتاب‌ها بیشتر به درد زمانی میخورند که وقت کافی برای مطالعه کتاب‌های درسنامه ندارید و نیاز است که کتابی خلاصه شده را بخوانید. همچنین این کتاب‌ها برای مرور مطالبی که مطالعه کرده‌اید نیز مناسب هستند.

 • تاس پرستاری داخلی جراحی

تاس پرستاری داخلی جراحی یکی از کتاب تست‌های مخصوص درس داخلی جراحی است. این کتاب شامل تست‌های تالیفی است که بر اساس مبحث پرستاری داخلی جراحی نوشته شده‌اند. از همین رو اگر می‌خواهید بر تست‌های داخلی جراحی تسلط بیشتری داشته باشید این کتاب یکی از بهترین کتاب‌ها برای تست زنی است.

منابع آزمون کارشناسی ارشد پرستاری کودکان

منابع آزمون کارشناسی ارشد پرستاری کودکان چیست؟ این سوال یکی از سوالات تکراری هنگام نزدیک شدن به کنکور ارشد رشته پرستاری است. زیرا پرستاری کودکان یکی از پرطرفدارترین گرایش‌های پرستاری است.

 • کتاب نمودارنامه پرستاری کودکان

کتاب نمودارنامه پرستاری کودکان یکی از کتاب‌هایی است که در آن مطالب پرستاری کودکان به‌صورت نموداری توضیح داده شده است. نحوه نگارش این کتاب سبب شده است تا داوطلب بتواند مطالب مربوط به پرستاری کودکان را به‌راحتی به خاطر بسپارد.

به جرئت می‌توان گفت این کتاب یکی از بهترین کتاب‌های پرستاری کودکان است که با مطالعه آن دیگر نیازی به منبع دیگری نخواهید داشت. به‌علاوه مطالب آن خیلی راحت‌تر به ذهن سپرده می‌شود و در ذهن می‌مانند.

 • RRN پرستاری کودکان

کتاب RRN پرستاری کودکان نیز یک کتاب خلاصه از مطالب پرستاری کودکان است اما تفاوت آن با نمودارنامه در نحوه نگارش، صفحه آرایی و خلاصه سازی مطالب است. تمام این عوامل سبب می‌شوند تا کتاب نمودارنامه پرستاری کودکان از طرفداران بیشتری برخوردار باشد.

 • qrs مرور سریع پرستاری کودکان

همانطورکه از نام این کتاب پیداست qrs یا مرور سریع پرستاری کودکان نیز کتابی برای مرور سریع مطالب پرستاری کودکان است. بنابراین بیشتر برای زمان‌هایی مناسب است که مبحث پرستاری کودکان را از روی رفرنس دیگری خوانده‌اید و اکنون می‌خواهید مطالبی را که خوانده‌اید مرور کنید.

نکته مهم: از میان سه کتاب فوق که هر سه برای مرور سریع مطالب نوشته شده‌اند، بهترین منابع کارشناسی ارشد پرستاری را می‌توان کتاب نمودارنامه پرستاری کودکان معرفی کرد. زیرا نحوه نگارش این کتاب و سبک ویراستاری و صفحه‌آرایی آن به‌گونه‌ای است که سبب می‌شود مطالب پرستاری کودکان بیشتر در ذهن خواننده باقی بماند.

 • drs مرور جامع پرستاری کودکان

کتاب مرور جامع پرستاری کودکان نسبت به کتاب‌های مرور سریع کامل‌تر است و به‌نوعی می‌توان این کتاب را کتاب درسنامه برای پرستاری کودکان دانست. بنابراین اگر وقت کافی برای مطالعه دارید می‌توانید از این کتاب هم برای مطالعه مبحث پرستاری کودکان استفاده کنید، به‌ویژه اگر می‌خواهید از مبحث پرستاری کودکان درصد بالاتری به دست آورید.

منابع ارشد پرستاری ویژه نوزادان

بخش نوزادان یا مادران و نوزادان نیز یکی از گرایش‌های رشته پرستاری است. هر یک از این مباحث در نوع خود از اهمیت ویژه‌ای برخودارند؛ به همین علت نیز برای تمام این مباحث رفرنس‌های مشخص درنظر گرفته شده‌اند. البته منظور از رفرنس مشخص، همان منابع کارشناسی ارشد پرستاری هستند که برای هر یک از گرایش‌های پرستاری دارای کتاب‌های اختصاصی است.

 • صفر تا صد مادران و نوزادن

کتاب صفر تا صد مادران و نوزادان یک کتاب درسنامه است که تمام مباحث پرستاری مادران و نوزاران را دربرمی‌گیرد و از بهترین منابع ارشد پرستاری ویژه نوزادان محسوب می‌شود. این کتاب برخلاف سایر درسنامه‌هایی مانند drs چندان حجیم نیست. اگرچه این کتاب یک کتاب درسنامه است اما مطالب آن به قدری کنکوری است که حتی در زمان کم تا کنکور نیز می‌توانید از این درسنامه برای گرفتن نتیجه مطلوب استفاده کنید.

 • نمودارنامه مادران و نوزادان

نمودارنامه مادران و نوزدان نیز مانند کتاب صفر تا صد مادران و نوزادان یک کتاب درسنامه است. با این تفاوت که در این کتاب مطالب به‌صورت نموداری و طبقه بندی شده است و نوع خلاصه کردن مطالب این کتاب سبب شده است تا بخاطرسپاری مطالب برای داوطلب ساده‌تر باشد. این کتاب می‌تواند نزدیک به آزمون برای مرور مطالب مورد استفاده قرار بگیرد. همچنین می‌تواند به‌عنوان درسنامه نیز برای بخاطر سپاری بهتر مطالب مادران و نوزادان مورد استفاده قرار بگیرد.

 • QRS مرور سریع پرستاری مادران ونوزادان

کتاب مرور سریع پرستاری مادران و نوزادان را نیز می‌توان از منابع کارشناسی ارشد پرستاری دانست. البته همانطورکه تاکنون با مجموعه کتاب‌های مرور سریع آشنا شده‌اید. این کتاب‌ها بیشتر برای زمانی مناسب هستند که از روی یک منبع مطالعه کرده باشید و اکنون بخواهید این مطالب مطالعه شده را مرور کنید.

 • drs پرستاری بهداشت مادران نوزادان

drs پرستاری بهداشت مادران نوزادان نیز مانند کتاب صفر تا صد مادران و نوزادان یک کتاب درسنامه است با این تفاوت که کتاب صفر تا صد علاوه‌بر اینکه مطالب جامعی را به کاربر ارائه می‌دهد، دارای حجم کمی نیز هست. بنابراین مطالعه آن خیلی ساده‌تر از کتاب drs پرستاری بهداشت مادران و نوزادان است با وجود اینکه مطالب یکسانی را به داوطلب منتقل می‌کند.

منابع ارشد پرستاری سلامت جامعه

گرایش پرستاری سلامت جامعه نیز یکی از گرایش‌های رشته پرستاری در مقطع کارشناسی ارشد است. اما این گرایش نسبت به سایر گرایش‌ها از طرفداران کمتری برخودار است؛ اما نمی‌تواند ضریب آن را در آزمون ارشد نادیده گرفت. پرستاری سلامت جامعه نیز دارای کتاب‌های درسنامه و نمودارنامه‌هایی است که می‌تواند به داوطلب کمک کند تا بدون نیاز به کتاب‌های رفرنس بر مطالب سلامت جامعه مسلط شود.

 • پرستاری سلامت جامعه ایلدر آبادی

پرستاری سلامت جامعه ایلدر آبادی یکی از مشهورترین کتاب‌ها در زمینه سلامت جامعه است. این کتاب حتی به‌عنوان کتاب رفرنس نیز توسط وزارت بهداشت اعلام می‌شود. کتاب سلامت جامعه ایلدر آبادی بر اساس سرفصل‌های دروس کارشناسی تدوین شده است. این کتاب یک کتاب جامع و کاربردی برای آمادگی برای آزمون ارشد است. این کتاب دارای 46 فصل و 476 صفحه است و مبحث سلامت جامعه در آن مفصلاً توضیح داده شده است.

 • نمودارنامه پرستاری سلامت جامعه

نمودارنامه پرستاری سلامت جامعه یکی از بهترین کتاب‌هایی است که می‌توانید در آزمون ارشد، استخدامی و سایر آزمون‌های وزارت بهداشت از آن استفاده کنید. این کتاب یک کتاب خلاصه شده و در عین حال جامع است به این معنی که اگرچه مباحث سلامت جامعه در این کتاب فشرده شده‌اند، اما چیزی از قلم نیفتاده است.

در ضمن نوع نگارش و صفحه آرایی این کتاب به‌گونه‌ای است که آن را برای آمادگی برای کنکور ارشد بسیار مناسب می‌سازد. زیرا نوع چیدمان مطالب در این کتاب باعث می‌شود تا مطالب خیلی راحت در ذهن خواننده باقی بماند. به‌علاوه همین صفحه آرایی و نوع چیدمان سبب می‌شود تا این کتاب برای مرور مطالب نزدیک آزمون بسیار مفید باشد.

 • QRS مرور سریع پرستاری سلامت جامعه

کتاب مرور سریع پرستاری سلامت جامعه نیز یکی دیگر از کتاب‌های کنکوری برای مرور سریع مطالب سلامت جامعه است. البته همانطورکه از نام این کتاب پیداست کتاب QRS سلامت جامعه برای مرور سریع مطالب سلامت جامعه است. بنابراین مطالعه آن بیشتر به درد زمان‌هایی می‌خورد که نزدیک به کنکور است و می‌خواهید مطالبی را که خوانده‌اید، مرور کنید. البته اگر زمان کافی برای مطالعه کتاب رفرنس ندارید این کتاب یا نمودارنامه پرستاری سلامت جامعه می‌تواند در لحظه آخر کمک کننده باشد.

منابع عمومی آزمون ارشد پرستاری

در آزمون ارشد وزارت بهداشت نیز از درس زبان سوال طرح می‌شود. درس زبان در آزمون ارشد وزارت بهداشت، دارای ضریب 3 است، بنابراین نمی‌توان آن را نادیده گرفت. منابع زبان، منابع عمومی آزمون ارشد پرستاری نامیده می‌شوند، اما این منابع چه منابعی هستند یا بهترین منابع زبان ارشد پرستاری کدامند؟

 • مثبت 90 زبان ارشد

بطورکلی سوالات زبان ارشد به دو دسته لغات و درک مطلب تقسیم می‌شوند. اغلب تست‌های بخش درک مطلب این آزمون اندکی برای داوطلبان سخت هستند. بنابراین لغت بخش مهمی است که داوطلب باید بر روی آن تمرکز کند. کتاب مثبت نود زبان ارشد یک کتاب پالتویی شامل مجموعه لغات زبان ارشد به‌ویژه درس پرستاری است. در این کتاب لغات گردآوری شده‌اند و علاوه‌بر لغات تکنیک‌هایی به داوطلب ارائه می‌شود تا بتواند این لغات را بخاطر بسپارد.

 • جعبه سیاه زبان ارشد

تست زنی مهارتی است که اگر آن را بلد باشید می‌توانید از وقت خود در آزمون بهتر استفاده کنید. از همین رو کتاب تست همواره یکی از مهم‌ترین منابع کارشناسی ارشد پرستاری است. کتاب جعبه سیاه زبان یکی از کتاب تست های زبان ارشد وزارت بهداشت به همراه پاسخنامه تشریحی است. این پاسخنامه تشریحی یک درسنامه خوب برای داوطلب است، زیرا می‌تواند نکات بسیاری را از آن بیاموزد. به‌علاوه در ابتدای این کتاب خلاصه درسنامه‌ای از لغت، درک مطلب و گرامر به داوطلب ارائه شده است که می‌تواند به داوطلب آموزش دهد که هر تست را با چه تکنیکی بزند.

کتاب تست ارشد پرستاری

در بخش قبل به این نکته اشاره کردیم که یکی از بهترین منابع کارشناسی ارشد پرستاری کتاب‌های تست هستند. زیرا تمرین تست زنی یکی از مهم‌ترین کارهایی است که برای کسب رتبه در آزمون ارشد باید انجام دهید.

یکی از بهترین و معروفترین کتاب‌های کنکور ارشد پرستاری که شامل سوالات 17 سال اخیر کنکور است کتاب جعبه سیاه پرستاری نام دارد که دارای پاسخنامه تشریحی است. همچنین سطح سوالات و میزان سختی هر سوال در این کتاب مشخص شده است.

البته کتاب تست‌های دیگری نیز برای کنکور ارشد پرستاری وجود دارند که ماهیت سوالات آن‎‌ها با کتاب جعبه سیاه پرستاری یکی است. تنها تفاوت در نحوه نگارش پاسخنامه تشریحی است. برای آشنایی بیشتر با سایر کتاب تست های ارشد پرستاری می‌توانید به مقاله مربوط به این کتاب‌ها مراجعه نمایید.

نتیجه گیری:

در این مقاله تقریبا تمام منابع کارشناسی ارشد پرستاری را معرفی کردیم و گفتیم که باتوجه به بازه زمانی که در اختیار دارید و گرایشی که مدنظر دارید، چه کتاب‌هایی را باید مطالعه کنید، اما اگر وقت کافی برای این آزمون در اختیار دارید بهتر است ابتدا کتاب‌های درسنامه مانند صفر تا صد یا drs را مطالعه کنید، سپس به سراغ تست زنی بروید و پس از آن در دو ماه باقی مانده تا آزمون مطالبی که مطالعه کردید را با استفاده از کتاب‌های نمودارنامه یا مرور سریع، دوره کنید.

اما اگر وقت کمی تا کنکور باقی است بهتر است، مجموعه کتاب‌های نمودارنامه پرستاری را به‌عنوان منابع کارشناسی ارشد پرستاری انتخاب کنید، سپس تست بزنید و پس از آن مجدداً با استفاده از کتاب نمودارنامه مطالبی که مطالعه کرده‌اید را دوره کنید.

نوشته های مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *